Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.13.2022.1.TR
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 3 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakupili mieszkanie. Dla nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Mieszkanie zostało zakupione za pieniądze pochodzące z majątku wspólnego i do majątku wspólnego.
Dnia 1 września 2020 r. zmarła żona Wnioskodawcy.
Dnia 25 maja 2021 r. Wnioskodawca złożył wniosek do Sądu Rejonowego, o stwierdzenie nabycia spadku po mamie oraz wniosek o zgodny dział spadku. Do wniosku Zainteresowany dołączył oświadczenie dotyczące zrzeczenia się udziałów po zmarłej mamie na rzecz (oświadczenie syna, córki, drugiej córki). W biurze obsługi Sądu Rejonowego zaproponowali Wnioskodawcy, aby na jednym wniosku dzieci Wnioskodawcy od razu zrzekły się swoich udziałów. Wnioskodawca wspomniał, że będzie zmierzał do sprzedaży tego lokalu (dla którego prowadzona jest księga wieczysta).
Dnia 23 sierpnia 2021 r. SR wydał postanowienie częściowe o stwierdzeniu nabycia spadku po żonie Wnioskodawcy. Na podstawie tego postanowienia Sąd stwierdził, że spadek po żonie, na podstawie ustawy nabyli:
·mąż w 1/4 części (czyli Wnioskodawca),
·syn w 1/4 części,
·córka w 1/4 części,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty