W naszej szkole są organizowane wycieczki, które były planowane przed uchwałą Sądu Najwyższego z 26 lutego 2025 r. Czy żeby uniknąć roszczeń nauczycieli o rekompensatę pracy nadliczbowej, możemy pobierać od nich oświadczenia, że godziny opieki nad uczniami w czasie wyjazdu poza szkołę są godzinami realizowanymi w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy? Czy żądanie takich oświadczeń jest dopuszczalne?
Spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które nie mają obowiązku prowadzenia pełnej rachunkowości, muszą do 30 czerwca 2025 r. złożyć w KRS elektroniczne oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego za 2024 r. Obowiązek ten dotyczy jednostek, których roczne przychody nie przekroczyły 2 mln euro i które nie stosują ustawy o rachunkowości.
Podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT kupił ubezpieczenie w szwajcarskiej firmie ubezpieczeniowej. Nie otrzymał faktury, lecz jedynie polisę. Czy podatnik ma obowiązek rozpoznać import usług? Jeżeli tak, to na podstawie jakiego dokumentu powinien wykazać ten import usług w pliku JPK_VAT?
Firma zajmuje się przewozem pasażerskim. Wykonuje usługi transportu drogowego pasażerów na terenie Unii dla polskiego zleceniodawcy. Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane takie usługi?
Pracownik dokonał zakupów w hurtowi z artykułami papierniczymi na potrzeby naszego biura. Na potwierdzenie zakupów miał otrzymać fakturę uproszczoną. Przygotowując dokumenty do rozliczenia miesięcznego, pracownik naszego działu księgowości zorientował się, że dokument, który otrzymaliśmy, nie jest fakturą uproszczoną. Wygląda jak paragon, z jedną tylko różnicą. Na paragonie tym jest wyszczególnione
Podatnik jest notariuszem. Brat użyczył mu mieszkanie na potrzeby prowadzonej przez niego kancelarii notarialnej. Podatnik ponosi koszty czynszu, energii i innych mediów związanych z użyczonym mieszkaniem. Czy wszystkie te wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych w pkpir?
Podatnik, który zajmuje się montażem zadaszeń tarasowych na indywidualne zlecenie klienta musi posiadać dowody, że wykonywana usługa dotyczy budynku objętego społecznym programem mieszkaniowym. Nie może być takim dowodem wyłącznie zdjęcie budynku. Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS zmieniając wydaną w tej sprawie wiążącą informację stawkową. Według Dyrektora KIS, podatnik nie przedstawił dowodów na
Dyrektor KIS zmienił interpretację i stwierdził, że sprzedaż ciastka deserowego na wynos powinna być opodatkowana stawką 5%, a nie stawką 8% VAT.
Podatnik ma kilka rachunków bankowych w różnych bankach – każdy z nich ma dołączony rachunek VAT. Czy podatnik może przelewać pieniądze między tymi rachunkami, np. po to, żeby zebrać kwotę potrzebną do rozliczenia podatku od towarów i usług?
Podatnik wystawił fakturę z naszym starym adresem, który się w ostatnim czasie zmienił. Nie chce wystawić korekty, gdyż jego zdaniem to nieistotny błąd. Czy taki błąd odbiera nam prawo do odliczenia VAT z tego dokumentu?
Rolnik ma własną pasiekę. Ma zamiar sprzedawać pozyskany z niej miód i kilka innych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Czy w tej sytuacji ma obowiązek rozliczać VAT?
Spółka z o.o. chce odkupić udziały od jednego ze wspólników, a następnie je umorzyć. Czy w tej sytuacji udziałowiec powinien wykazać przychód z tego tytułu?
Spółka kupiła maszynę czyszczącą do posadzek – samojezdną, akumulatorową – o wartości netto 35 000 zł. Spółka wykorzystuje ją do czyszczenia posadzki należącej do niej hali magazynowej. Jakie KŚT powinniśmy zastosować dla takiej maszyny? Chcielibyśmy ją amortyzować liniowo. Według jakiej stawki powinniśmy to robić?
Zamierzam wystawić fakturę zaliczkową dla jednego z kontrahentów. Zrobię to jeszcze przed otrzymaniem zaliczki. Czy w tej sytuacji na fakturze muszę podać datę otrzymania zapłaty?
Nasza pracownica sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem w okresie od 28 kwietnia do 2 maja 2025 r. W druku Z-15A podała dane ojca dziecka oraz drugiego męża, przy czym obecny mąż prowadzi działalność nierejestrowaną. Czy w tej sytuacji należy jej się zasiłek opiekuńczy?
Szef KAS potwierdził, że podatnik miał możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego dla wyprodukowanego piwa pomimo niezłożenia przez niego wniosku o wydanie certyfikatu małego producenta piwa. Wymóg ten obowiązywał w 2022 r. i został uchylony z dniem 1 stycznia 2023 r.
Zatrudniamy kilkunastu zleceniobiorców nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z treścią zawartych z nimi umów wynagrodzenia wypłacamy raz w miesiącu do 15 dnia następnego miesiąca. W marcu 2025 r. 15 dzień tego miesiąca przypadał w sobotę, w związku z czym wynagrodzenia zostały wypłacone w poniedziałek 17 marca 2025 r. Umowy nie zawierają dodatkowych postanowień w kwestii wypłaty odsetek
Pracownik naszej firmy po wypadku przy pracy stracił zdolność do jej wykonywania. Czy w tej sytuacji można wypowiedzieć mu umowę o pracę?
Podczas audytu dokumentacji kadrowej w aktach osobowych jednego z pracowników zauważono orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (bez schorzeń szczególnych). Niepełnosprawność datowana jest od 2018 r., a orzeczenie zostało wydane w 2020 r. Pracownik jest zatrudniony od 1 stycznia 2023 r. i od tego dnia został zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS jako osoba niepełnosprawna. Zatem orzeczenie musiało
Zmarły pracownik nie pozostawił nikogo z bliskich, kto miałby prawo do renty rodzinnej po nim. Co w tej sytuacji zrobić z pozostałym wynagrodzeniem?
Pracownik wystąpił z wnioskiem o skorzystanie z urlopu opiekuńczego. Gdzie w aktach osobowych należy przechowywać ten dokument?