Od 19 marca 2025 r. pracownicy będą mogli składać wnioski o uzupełniający urlop macierzyński. Aby skorzystać z dodatkowego urlopu wniosek należy złożyć, co najmniej 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy będą zobowiązani uwzględniać te wnioski. Resort pracy przygotował projekt rozporządzenia określający szczegóły dotyczące składania wniosków oraz wymaganych dokumentów.
Stypendium przyznawane studentowi w ramach programu Erasmus+ nie powinno być wliczane do dochodów rodzica, na którego utrzymaniu pozostaje. Rodzic z tytułu tych dochodów nie powinien tracić prawa do dotychczasowych przywilejów podatkowych – orzekł 16 stycznia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu całego roku Korzystając z tego uprawnienia pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia. Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika i czy pracodawca powinien je uzupełnić do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę?
Do połowy lutego potrwają konsultacje publiczne zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczące m.in. młodych kierowców. Projekt resortu infrastruktury zakłada też m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym faktur otrzymywanych z firmy DKV. Dokumentują one usługi serwisowe (serwis sprzątający samochody) wykonywane na terenie UE, w tym Polski. Wystawca faktury, firma DKV, tak opisuje faktury: "E- FAKTURA zgodnie z procedurą samonaliczenia podatku VAT". Czy w związku z tym, że usługa była wykonana w kraju UE poza Polską (Litwa, Łotwa), a faktura została wystawiona przez
Resort pracy przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień związanych z rodzicielstwem. Dotychczas obowiązujące wnioski nie ulegną zmianie, natomiast nowo dodany wniosek o uzupełniający urlop macierzyński będzie wymagał wskazania imienia i nazwisko pracownika, terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego i okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do zmian w Kodeksie pracy, które wprowadzają uzupełniający urlop macierzyński od 19 marca 2025 r.
W grudniu Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 roku. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Jednym z priorytetowych obszarów kontroli PIP będzie w tym roku zwalczanie mobbingu oraz weryfikacja legalności zatrudnienia zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, regulujący kwestie pracy w wysokiej temperaturze, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), znajduje się w fazie konsultacji. W proces tworzenia przepisów ograniczających narażenie pracowników na negatywne skutki pracy w wysokiej temperaturze zaangażowały się najważniejsze
Rząd w środę przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Celem nowych przepisów jest objęcie oprocentowaniem nadpłaty, wynikającej z wyroku TSUE, opodatkowaniem od chwili jej powstania.
Kary umowne to wydatki związane z działalnością gospodarczą, więc spółka nie płaci od nich estońskiego ryczałtu – potwierdził po raz kolejny dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Dyrektor KIS podtrzymuje swoje stanowisko: pamiątkowy upominek z okazji jubileuszu pracy oraz prezent w uznaniu zasług w związku z przejściem pracownika na emeryturę są bez PIT. Co najwyżej w grę może wchodzić podatek od spadków i darowizn.
Podatnik zorganizował wewnętrzne szkolenie, w którym uczestniczyli zatrudnieni przez niego pracownicy. W czasie tego spotkania poczęstowano ich słodyczami i owocami. Czy można odliczyć VAT od takich zakupów?