Aktualność
03.04.2025 11:35 Podatki

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe regulacje w zakresie terminu ważności dla banderol przeznaczonych do oznaczania płynów do e-papierosów. Podmioty, które dokonują obrotu papierosami, płynami do e-papierosów, wyrobami nowatorskimi lub tytoniem powinny zwrócić uwagę na to, jakimi banderolami będą oznaczone wyroby. "Nieaktualne" banderole będą mogły znajdować się w legalnej sprzedaży aż do 30 kwietnia

Aktualność
03.04.2025 10:30 Kadry i płace

Urlop rodzicielski jest jednym z uprawnień rodziców zagwarantowanym w Kodeksie pracy. Z urlopu mogą skorzystać obydwoje z rodziców. Rodzice mogą również wymieniać się uprawnieniami urlopowymi. W 2023 roku na mocy nowelizacji przepisów Kodeksu pracy zmienił się wymiar tego urlopu oraz sposób jego wykorzystania. Obecnie urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo lub nie więcej niż w 5 częściach, nie

Aktualność
03.04.2025 10:06

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia określającego ogólne warunki udzielania pomocy rolnikom, którzy doznali szkód w uprawach rolnych. Chodzi o szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem w 2024 roku suszy, a także powodzi, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Aktualność
03.04.2025 09:51 Obrót gospodarczy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, którego celem jest m.in. ochrona przedsiębiorców w zderzeniu z platformami cyfrowymi i nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Nowe przepisy mają też poprawić egzekwowanie prawa.

Aktualność
03.04.2025 09:46 Kadry i płace

W firmie zmieniamy regulamin korzystania z zfśs. Chcielibyśmy ograniczyć możliwość korzystania z funduszu przez emerytów zakładu pracy i członków ich rodzin. Czy w związku z tym możemy przyznać mniej korzystne świadczenia z zfśs emerytom niż pracownikom? Czy możemy zmniejszyć grupę osób uznanych za członków rodziny emeryta w stosunku do grupy osób określanych jako członkowie rodziny pracownika?

Aktualność
03.04.2025 08:36 Podatki

MF przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Nowe rozporządzenie jest dostosowane do wchodzącego od początku 2026 r. obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych elektronicznie i przesyłania ich w strukturze

Aktualność
03.04.2025 07:00 Ubezpieczenia

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne służy ustaleniu składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie osiągniętych dochodów/przychodów. Ma to na celu zweryfikowanie, czy roczna składka zdrowotna odpowiada sumie składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za poszczególne miesiące. Przedsiębiorcy często zlecają to zadanie biurom rachunkowym.

Artykuł
03.04.2025 Podatki

Podatnik sprzedaje towar, który ma zamiar nabyć para młodych ludzi. Poprosili, żeby na fakturze dokumentującej zakup wpisano ich oboje jak współwłaścicieli zakupionego towaru. Czy na fakturze można podać dane więcej niż jednego nabywcy?

Aktualność
02.04.2025 13:30 Kadry i płace

W ubiegłym roku duże i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zdecydowały się ograniczyć możliwość pracy zdalnej dla swoich pracowników. Podczas gdy rok temu tylko co czwarta firma wymagała pracy z biura, obecnie już blisko 40% przedsiębiorców deklaruje taki wymóg - wynika z raportu opublikowanego przez Grant Thornton. Firmy, które decydują się na pracę zdalną, w większości sięgają po model hybrydowy. Jedynie

Aktualność
02.04.2025 10:33 Podatki

Koszt składek na ubezpieczenie OC powinien być przypisany proporcjonalnie do roku, którego dotyczy – w przypadku podatników stosujących metodę memoriałową. Natomiast podatnicy prowadzący PKPiR metodą kasową mogą zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych w całości w dniu wystawienia faktury.

Aktualność
02.04.2025 09:00 Podatki Ubezpieczenia

Pracownicy zatrudnieni przez polskich pracodawców nie mają obowiązków odprowadzania zaliczek na podatek czy składek ubezpieczeniowych, bo obowiązki te wypełnia pracodawca. Sytuacja się jednak zmienia, gdy osoba pracująca w Polsce jest zatrudniona przez zagranicznego pracodawcę, który nie ma oddziału w Polsce. Wówczas to na pracownika spadają obowiązki związane z odprowadzaniem zaliczek na podatek,

Aktualność
02.04.2025 08:44 Podatki

Obecnie to od kupującego zależy, czy wyrazi zgodę na otrzymania paragonu elektronicznego. Również sprzedawcy nie muszą wymieniać obowiązkowo kas, aby móc wydawać e-paragony. W przestrzeni publicznej pojawiła się ostatnio informacja o likwidacji paragonów papierowych. MF odpowiadając na pytanie naszego Wydawnictwa zaprzecza jednak, że są prowadzone prace, aby zastąpić paragony papierowe elektronicznymi

Aktualność
02.04.2025 07:00 Kadry i płace

W niedzielę, 18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Pracownikom, którzy są członkami komisji wyborczych i których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w tym dniu, przysługuje wówczas zwolnienie od pracy. Aby z niego skorzystać, pracownik jest zobowiązany, na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę.

Aktualność
02.04.2025 06:00 Podatki

Zakup na współwłasność domu, w którym są wydzielone dwa mieszkania, pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu pierwszego lokum – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Aktualność
02.04.2025 06:00 Podatki Ubezpieczenia

Emerytura z Austrii jest opodatkowana w Polsce, jeśli otrzymuje ją osoba, która tu zamieszkuje. Bank wypłacający świadczenie ma obowiązek pobierania zaliczki na podatek zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Artykuł
02.04.2025 Rachunkowość firm

Prowadzę biuro rachunkowe. Mam problem z klientem, który prosi o uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatku niezwiązanego z prowadzoną działalnością. Czy jest skuteczne oświadczenie, które uchroni mnie przed odpowiedzialnością?

Poprzednia Następna