Prowadzę biuro rachunkowe. Mam problem z klientem, który prosi o uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatku niezwiązanego z prowadzoną działalnością. Czy jest skuteczne oświadczenie, które uchroni mnie przed odpowiedzialnością?
Współczesne biura rachunkowe muszą radzić sobie z wieloma nowymi wyzwaniami. Oprócz tradycyjnych zadań, takich jak księgowanie i obliczanie zobowiązań podatkowych, księgowi mają liczne obowiązki z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy, ochrony sygnalistów, czy przestrzegania przepisów RODO. W ramach świadczenia usług księgowych, warto pamiętać o podstawowych zasadach odpowiedzialności, których
Spółka w związku z zaplanowaną inwestycją rozpoczęła rozmowy z kilkoma potencjalnymi wykonawcami. W celu ich poznania i omówienia warunków realizacji inwestycji spotkania obywają się w restauracji. Jako zapraszający płacimy za całość usługi gastronomicznej. Zdarza się również, że ze środków firmowych zostawiamy kelnerowi napiwek z firmowych środków. Jak prawidłowo rozliczyć w księgach rachunkowych
Europejski biznes zaapelował do instytucji unijnych o szybkie przyjęcie pierwszego tzw. pakietu Omnibus, który ma uprościć obowiązki firm związane z dyrektywą CSRD, dotyczącą oceny wpływu działalności na środowisko. Eksperci podkreślają, że więcej czasu na wdrożenie wymogów i mniejsza liczba firm objętych regulacjami nie oznacza, że firmy mogą zaprzestać przygotowań.
Zmarł klient biura rachunkowego bez powołania zarządcy sukcesyjnego. Ten zostanie powołany po śmierci klienta biura w ciągu dwóch miesięcy. Czy biuro powinno podpisać nową umowę na prowadzenie rozliczeń przedsiębiorstwa w spadku z zarządcą lub spadkobiercą, i w którym momencie?
Przepisy dotyczące rozliczania kryptowalut są już obecne w ustawach PIT i CIT. Jednak są one na tyle nieintuicyjne, że księgowi mogą mieć problem z rozpoznaniem przychodu lub kosztu w kryptowalucie. Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Z końcem marca 2025 roku upływa termin na sporządzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok przez jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2024 roku. Po sporządzeniu sprawozdania, dowody księgowe, dokumentacja inwentaryzacyjna oraz sprawozdanie finansowe muszą być odpowiednio zarchiwizowane. Dokumenty te powinny być przechowywane przez co najmniej 5 lat od daty zamknięcia ksiąg rachunkowych
Estoński CIT to forma opodatkowania bardzo chętnie wybierana przez podatników. Jednak czasami dla biur rachunkowych to dodatkowe wyzwanie. Sprawdzamy, jakie problemy napotykają księgowi z biur rachunkowych rozliczający estoński CIT. Obejrzyj wywiad z Arkadiuszem Szulcem - doradcą podatkowym.
Tylko nieliczne kraje mają ustawowy zakaz obrotu kryptowalutami. W większości krajów kryptowaluty są legalne, ale z pewnymi restrykcjami. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Spółka z o.o. zalega z płatnościami za dwa miesiące, zaraz dojdzie trzecia zaległa faktura. Wspólnicy spółki obiecują zapłatę, ale nie wskazują, kiedy ona ma nastąpić. Jako biuro rachunkowe chcemy rozwiązać z nimi umowę. Zgodnie z umową, za sporządzenie sprawozdania przysługuje nam trzynasta faktura. Czy jeśli rozwiążemy umowę ze spółką z powodu braku płatności, faktury nadal będą nieopłacone, czy
Minister Finansów zamierza podnieść o 100% limity przychodów i dotacji dla organizacji pożytku publicznego, po przekroczeniu których organizacje te będą musiały badać sprawozdania finansowe – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.
Portugalia, Cypr, Niemcy, Malta - to kraje, które mają korzystne przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z kryptowalut. Jednak możliwość optymalizacji podatkowej jest pozorna. Dlaczego? Obejrzyj krótkie wideo.
W sytuacji, gdy klient biura rachunkowego kilka lat temu sprzedał kryptowalutę i nie opodatkował dochodów, należy ustalić, kiedy nastąpiła sprzedaż kryptowaluty. Trzeba też pamiętać o przepisach o nieujawnionych dochodach. Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Komitet Standardów Rachunkowości przekazał do publicznej dyskusji projekt KSR 16 - Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości. Standard kierowany jest w szczególności do jednostek mikro i małych i ma na celu wskazanie możliwości wyboru uproszczeń dotyczących prezentacji sprawozdania finansowego i ich konsekwencji.
Sytuacje, w których klienci biura rachunkowego otrzymują wynagrodzenie w kryptowalucie zdarzają się coraz częściej. Dotyczy to szczególnie branży IT. Takie przypadki należy odróżnić od sytuacji płatnego zbycia wirtualnej waluty. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 20 lutego do 17 marca 2025 r.
Spółka z o.o. sporządziła sprawozdanie finansowe za 2024 r. Obecnie trwają przygotowania do jego zatwierdzenia. Z art. 68 ustawy o rachunkowości wynika, że zanim zostanie zatwierdzone, należy je udostępnić wspólnikom. W jakiej formie spółka powinna udostępnić roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności jednostki?
Klient naszego biura rachunkowego próbuje obarczyć nas winą za niezłożenie do KRS sporządzonego dla spółki sprawozdania finansowego. Dzieje się tak, pomimo tego że przypominaliśmy mu o tym. Kto odpowiada za składanie sprawozdania finansowego do KRS w przypadku prowadzenia ksiąg przez biuro rachunkowe?
Sprawozdanie z działalności jednostki nie jest elementem sprawozdania finansowego, ale jest sporządzane na podobnych zasadach co sprawozdanie finansowe, musi być zatwierdzone i opublikowane. Obejrzyj wyjaśnienia naszej ekspertki.
Gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy, na przykład zarząd w spółce z o.o., roczne sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez wszystkich członków tego organu. A co z odmową podpisania rocznego sprawozdania finansowego? Obejrzyj wideoporadę.