Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. 19 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z autopoprawką. Kolejne zmiany w składce zdrowotnej zaplanowano na 2026 rok.
Rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wracają do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia lub niania. Od 1 października do ZUS wpłynęło 107,6 tys. wniosków o to świadczenie.
Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przedstawił rekomendacje, wnioski, spostrzeżenia po roku obowiązywania nowych przepisów wynikających z rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory.
Przedsiębiorcy, prowadząc swoją działalność, często decydują się na zakup licencji od firm zagranicznych. Muszą wówczas ustalić czy są zobowiązani do rozliczenia importu usług. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji i jaka stawka VAT będzie właściwa?
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji z poziomu komputera lub telefonu w dowolnym miejscu i o każdej porze. Już dziś można złożyć wniosek o adres do doręczeń, a sam adres
Podatnicy coraz częściej składają deklaracje dotyczące podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w formie elektronicznej. Od 15 listopada 2023 roku - w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia możliwości składania deklaracji PCC-3 w e-US - w ten sposób wpłynęło 347 tys. deklaracji.
Projekt dotyczący zmian w wyliczaniu składki zdrowotnej dla firm od 2026 r. trafił do wykazu prac RM
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładający zmiany w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od dnia 1 stycznia 2026 r. został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kw. br.
Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy wprowadzającej dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wymagających dłuższej hospitalizacji. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni. Kto będzie mógł skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego?
Resort finansów przygotował projekt, który zakłada czasowe zwolnienie z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w pierwszym roku obowiązywania JPK_CIT. Chodzi o rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r. Celem nowych przepisów jest wydłużenie czasu dla podatników na dostosowanie systemów
Od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) są dostępni pod numerami jednej ogólnopolskiej infolinii KAS. Dzwoniący na infolinię uzyskają ogólne informacje podatkowo-celne, a po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, również informacje indywidualne, objęte tajemnicą skarbową. Indywidualne informacje o podatniku mogą uzyskać telefonicznie również pełnomocnicy
15 listopada 2024 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia oraz cygara i cygaretki), susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Dotychczasowe stawki opodatkowania będą obowiązywać do 28 lutego 2025 roku, natomiast od1 marca 2025 roku będzie obowiązywać nowa wysokość akcyzy.
Od 1 do 18 listopada przedsiębiorcy złożyli 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada.
Opublikowano stawki karty podatkowej na 2025 r. Z tej formy opodatkowania w 2025 r. będą mogli skorzystać tylko podatnicy opodatkowani kartą podatkową w 2024 r.
15 listopada 2024 r. na PUE/eZUS została wdrożona nowa wersja kreatora wniosku o wakacje składkowe (RWS – wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). W bloku dotyczącym oświadczenia o otrzymaniu pomocy de minimis został zmieniony limit podmiotów pomocy de minimis z 20 do 50.
Podatnik może odliczyć VAT nie tylko na podstawie faktury. Może to być także inny dokument, a nawet wiele dokumentów – wynika z wyroku WSA w Warszawie.
Od 1 stycznia 2025 roku fakultatywną formą rozliczania kosztów dla przedsiębiorców będzie metoda kasowa. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. Jednym z warunków będzie także nieprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego czasowe zwolnienie z obowiązku elektronicznego raportowania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorców czekają zmiany w składce zdrowotnej. 14 listopada 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jest to "drugi krok" w kierunku obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt dotyczący odejścia od poboru
Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, gdzie mają siedzibę działalności gospodarczej, ale również w innych państwach UE. Nowa unijna procedura szczególna (procedura SME) ma ułatwić prowadzenie działalności na rynku unijnym. Resort finansów zaprasza podatników na webinar, który odbędzie się 19 listopada 2024 roku.
Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi wciąż mogą składać wnioski do ZUS o świadczenie interwencyjne. Jego celem jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności. Do ZUS wpłynęło już ponad tysiąc wniosków, a suma kwot do wypłaty przekroczyła 120 mln zł. Wnioski o świadczenie interwencyjne można składać do 16 marca 2025 roku.
Rzecznik MŚP poinformowała o ważnych wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących korzystania z wakacji składkowych dla właścicieli firm pozostających w sporze z ZUS, dotyczącym Małego ZUS Plus. Zalecenia te mają znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, lecz nie osiąga określonego wskaźnika zatrudnienia tych osób, ma obowiązek dokonania wpłaty na PFRON. Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość przekazywanych wpłat. Jest to konsekwencja wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 roku.
Rząd zapoznał się z informacją Ministra Finansów i Minister Zdrowia na temat propozycji zmian w systemie rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne na rok 2025 i 2026. Po "kierunkowej akceptacji" konkretne rozwiązania dotyczące składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję stworzenia wspólnego dla całej UE portalu, gdzie państwa członkowskie mogłyby zgłaszać delegowanie pracowników. Nowy serwis umożliwi pracodawcom korzystanie z jednego wspólnego formularza, do zgłaszania pracowników delegowanych, zamiast z 27 różnych formularzy krajowych.