Do 30 czerwca 2025 r. przedsiębiorcy, którzy w drugim półroczu 2024 r. korzystali z maksymalnych cen energii elektrycznej, muszą złożyć informację o korzystaniu z pomocy de minimis. W przypadku niezłożenia oświadczenia rozliczenia zostaną skorygowane według ceny, która wynika z umowy z dostawcą energii.
Kolejny pakiet rozwiązań deregulacyjnych (projekt nr UDER20 opublikowany 30 kwietnia), który przyjął rząd, rozszerza m.in. zasadę milczącego załatwienia spraw urzędowych w niektórych obszarach administracji.
10 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości. Nowe przepisy deregulacyjne wprowadzają zasadę milczącego załatwienia spraw urzędowych w niektórych obszarach administracji. Jeżeli urząd nie wyda decyzji w przewidzianym terminie, wniosek zostanie automatycznie uznany za rozpatrzony pozytywnie
Wniesienie akcji do fundacji rodzinnej i ich natychmiastowa sprzedaż nie mogą być automatycznie uznane za unikanie opodatkowania – wynika z uchwały Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.
5 czerwca 2025 r. prezydent podpisał ustawę z 21 maja 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, tzw. ustawę deregulacyjną. Ustawa przewiduje szereg zmian mających przede wszystkim na celu uproszczenie zasad wykonywania działalności gospodarczej.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał 5 czerwca 2025 r. ustawę z 21 maja 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, która zobowiązuje deweloperów do publikowania cen oferowanych mieszkań i domów jednorodzinnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Jeżeli podwyższono kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), to PCC jest tylko od wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy. To, co trafia na kapitał zapasowy, nie jest opodatkowane – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Od 1 czerwca 2025 r. spółki mają nowy obowiązek składkowy – muszą naliczać i odprowadzać składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy także za członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnionej funkcji. Zmiana wynika z ustawy o rynku pracy z 20 marca 2025 r. i dotyczy sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na miesiąc wynosi co najmniej minimalne
27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, którego celem jest ograniczenie dostępu wykonawców spoza UE do krajowych zamówień publicznych. Jednocześnie od 2026 r. wzrośnie próg stosowania zamówień publicznych – z obecnych 130 tys. zł do 170 tys. zł, co ma uprościć procedury i zwiększyć konkurencyjność
Umożliwienie budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 500 kW bez pozwolenia na budowę pod warunkiem produkcji energii na własne potrzeby, a także uproszczenie rachunków za prąd dla odbiorców - zakłada projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd.
Śmierć właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej nie musi oznaczać jej likwidacji. Przepisy o zarządzie sukcesyjnym umożliwiają dalsze prowadzenie firmy zmarłego, jednak sposób kontynuacji działalności ma kluczowe znaczenie dla rozliczeń VAT. W zależności od tego, czy powołano zarządcę sukcesyjnego czy zgłoszono przedsiębiorstwo w spadku do urzędu skarbowego, obowiązki podatkowe mogą się
Fundacja rodzinna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców jako narzędzie do ochrony i sukcesji majątku rodzinnego. Od momentu wprowadzenia nowych regulacji w maju 2023 roku, zainteresowanie tą formą prowadzenia działalności nieustannie rośnie. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 2 tys. fundacji rodzinnych, a średnio w ciągu jednego miesiąca sąd rejestruje 102 fundacje
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się kolejnym pakietem projektów deregulacyjnych - wśród nich znalazła się m.in. nowelizacja ustaw o PIT i CIT, która zdaniem rządu ma zwiększyć przejrzystości systemu podatkowego, oraz nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Wykorzystanie fundacji rodzinnej w celu sprzedaży udziałów przekształconej spółki jest niedozwoloną optymalizacją, jeżeli przyświeca temu uzyskanie korzyści podatkowej – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Nie można przekształcić spółki holdingowej w fundację rodzinną, dlatego czynności, które prowadzą do przeniesienia majątku z takiej spółki do fundacji, nie są agresywną optymalizacją – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega opodatkowaniu VAT w dwóch przypadkach, tj. jeżeli sprzedawane składniki majątku były przez fundację rodzinną wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu VAT oraz jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbywania sprzedawanych składników majątku.
Firmy prowadzącej internetową porównywarkę ofert polis nie obejmują ograniczenia dotyczące reklamy porównawczej, jeśli sama nie jest zakładem ubezpieczeniowym – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
8 maja 2025 r. NBP obniżył wysokość stopy referencyjnej do 5,25%, a stopy lombardowej do 5,75%. Oznacza to obniżkę stawek odsetek ustawowych, za opóźnienie i od zaległości podatkowych. Obniżka nie zmieniła wysokości odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych obowiązujących w I półroczu 2025 roku.
Celem projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości jest wprowadzenie zmian w kilku aktach prawnych. Zmiany dotyczą m.in. warunków prowadzenia działalności nierejestrowej.
29 kwietnia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa, przedłożony przez Ministra Cyfryzacji.
Nie będzie potrzeby przedłużania tarcz antyinflacyjnych – podało we wtorek Ministerstwo Finansów w przyjętym przez rząd Sprawozdaniu z wdrażania planu budżetowo-strukturalnego. Według dokumentu, ceny dla konsumentów nie ulegną zmianie.
Wynajmowanie nieruchomości za pośrednictwem serwisu internetowego nie oznacza automatycznie, że przychody z tego tytułu należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Wynika to z wyjaśnień Krajowej Informacji Skarbowej opublikowanych w bazie EUREKA (ID 636551).
Jeżeli zysk wypracowała spółka jawna, a wypłaci go powstała z jej przekształcenia spółka komandytowa, to nie można odjąć CIT zapłaconego przez jawną od zryczałtowanego PIT należnego od komplementariuszy spółki komandytowej – orzekł WSA w Gdańsku.
Kwestie związane z opóźnieniami w płatnościach za usługi świadczone przez biuro rachunkowe powinny być uregulowane w umowie zawartej z kontrahentem. Czy jednak biuro rachunkowe, gdy zerwie umowę z klientem zalegającym z płatnościami, może odmówić wydania ksiąg do czasu uregulowania zaległości?