Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy muszą złożyć zeznanie roczne PIT za 2024 rok. W przypadku składania zeznania papierowego lub elektronicznego, podatnicy mogą sporządzić je samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego albo doradcy podatkowego. Natomiast usługa Twój e-PIT umożliwia skorzystanie z wstępnie przygotowanego zeznania przez Szefa KAS na podstawie posiadanych przez niego danych.
30 kwietnia 2025 r. upływa termin złożenia zeznań PIT za 2024 rok. W najbliższą sobotę, 26 kwietnia 2025 r. odbędzie się dodatkowy dyżur pracowników infolinii KAS, którzy będą odpowiadali na pytania dotyczące zeznań rocznych oraz usługi Twój e-PIT. W pozostałe dni robocze infolinia KAS będzie czynna w godzinach 8-18.
MF opublikowało projekt nowego rozporządzenia, które określa zwolnienia z akcyzy dla wyrobów akcyzowych. Projekt rozporządzenia został opracowany z uwagi na zmianę w ustawie akcyzowej, dzięki której MF ma możliwość, w drodze rozporządzenia, wprowadzenia zwolnienia z akcyzy w przypadku, gdy uzasadnia to przeznaczenie próbek niektórych wyrobów akcyzowych do badań naukowych, laboratoryjnych lub jakościowych
Nawet ćwierć wieku nieprzerwanej pracy za granicą, zameldowanie w wynajmowanym tam mieszkaniu i rzadkie pobyty w naszym kraju nie muszą oznaczać, że podatnik utracił polską rezydencję – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Przy zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ważny jest związek pomiędzy przyznaną nagrodą a sprzedażą premiowaną. Bez znaczenia są natomiast cechy podmiotu, który wydaje nagrodę bądź ją otrzymuje – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega opodatkowaniu VAT w dwóch przypadkach, tj. jeżeli sprzedawane składniki majątku były przez fundację rodzinną wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu VAT oraz jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbywania sprzedawanych składników majątku.
W ocenie Szefa KAS, termin 90 dni na możliwość skorzystania z ulgi na złe długi z punktu możliwości skorzystania z niej przez wierzyciela jak i dłużnika (art. 89a i art. 89b ustawy o VAT) nie jest terminem do wykonania czynności. Zatem w sytuacji gdy ostatni dzień 90-dniowego terminu uprawdopodabniającego nieściągalność wierzytelności przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny od pracy – art
11 kwietnia 2025 r. resort finansów opublikował nową wersję projektu ustawy wprowadzającej zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur, który wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami etapowo. Do końca przyszłego roku będzie utrzymana możliwość wystawiania faktur z kas rejestrujących. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie do projektu do 25 kwietnia 2025 r.
Zasady neutralności VAT i skuteczności wymagają aby podatnik mógł skierować swój wniosek o zwrot bezpośrednio do organów podatkowych gdy uzyskanie od sprzedawcy zwrotu nienależnie zapłaconego VAT po zmianie transakcji przez organy podatkowy na niepodlegającą opodatkowaniu, wydaje się niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Tak orzekł TSUE w wyroku z 13 marca 2025 r. w sprawie C-640/23
Nowelizacja Ordynacji podatkowej uregulowała kwestię oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku orzeczenia TSUE lub orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Po zmianach oprocentowanie od tego rodzaju nadpłat przysługuje od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu albo zaliczenia na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych.
W rozliczeniu rocznym PIT podatnicy mogą uwzględnić darowizny przekazane na określone cele. Ulgi podatkowe dotyczą m.in. darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwo, kult religijny, kształcenie zawodowe czy odbudowę niektórych zabytków - przypomina resort finansów.
MF potwierdziło, że w przypadku spółek nieruchomościowych i ich wspólników obowiązek składania informacji CIT-N1 i CIT-N2 determinuje sam fakt posiadania, bezpośrednio lub pośrednio, udziałów w takiej spółce.
MF potwierdziło, że podatnik, który dokonuje wpłat na tacę online może je odliczyć od dochodu, jeżeli w tytule przelewów wskazał, że są to darowizny na cele kultu religijnego. W przypadku wpłat bez takiego wskazania, odliczenie jest możliwe tylko wtedy gdy podatnik posiada umowę darowizny, określającą zarówno wysokość wpłat jak i cel na jaki zostały dokonane. MF podkreśliło także, że odliczenie nie
Dobra wiadomość dla inwestorów, którzy, nie mogąc się doczekać wykonania robót przez niesolidnego wykonawcę, zlecają ich dokończenie innej firmie. Mogą odliczyć VAT z wystawionej przez nią faktury.
Wdowcy, którzy dostają z zagranicy renty po zmarłym małżonku, z reguły płacą od nich podatek dochodowy. Wyjątkiem są renty z Niemiec. Potwierdzają to kolejne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Resort finansów pracuje nad kolejnymi zmianami przepisów Ordynacji podatkowej. Wśród zaproponowanych zmian jest wzmocnienie zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Jeżeli w wyniku postępowania nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika. Zasadą będzie również co najmniej 6-miesięczne vacatio legis
Uznane przez Polskę organizacje międzynarodowe oraz organizacje pożytku publicznego otrzymają zwrot podatku zapłaconego z tytułu nabycia towarów z przeznaczeniem na cele prowadzonej działalności humanitarnej, charytatywnej lub edukacyjnej. Zwrot będzie przysługiwał pod warunkiem, że towary te zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej w ramach prowadzonej przez te organizacje działalności
Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości przekazania w 2025 r. 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych. Podatnicy mają czas do 15 listopada 2025 r. na złożenie wniosku zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Finansów. Warunkiem przekazania 1,5% podatku rolnego jest zapłata podatku w pełnej wysokości.
Komisja Europejska (KE) wydała decyzję o zwolnieniu z cła i VAT towarów przeznaczonych dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na wniosek Polski i Litwy, KE umożliwiła nieodpłatną dystrybucję towarów dla uchodźców oraz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym do 31 grudnia 2025 r. Zwolnienia obejmują organizacje państwowe i non-profit, które sprowadzają towary w ramach pomocy humanitarnej z państw
Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy od wielu lat skorzystał z możliwości wydania postanowienia sygnalizacyjnego i dostrzegł problem nadużywania przez organy skarbowe instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych. Chodzi o postępowania, które mają charakter pozorny i służą jedynie zatrzymaniu biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
W okresie rozliczeń PIT oszuści częściej niż zwykle podszywają się pod urzędy skarbowe, Krajową Administrację Skarbową (KAS), Ministerstwo Finansów i pracowników tych instytucji. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS i e-mail zawierające m. in. linki do stron internetowych, a także dzwonią, próbując wyłudzić informacje lub nakłonić do wykonania płatności. Resort finansów po raz kolejny ostrzega
Resort finansów przedstawił, oczekiwany przez przedsiębiorców, projekt ustawy oraz plan wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Nowa wersja projektu potwierdza dotychczasowy harmonogram wdrożenia KSeF. Obowiązek e-fakturowania dla wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) zostanie wprowadzony w dwóch etapach z dodatkowym odroczeniem dla najmniejszych przedsiębiorców.
Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy muszą złożyć zeznanie roczne PIT za 2024 r. MF zachęca do korzystania ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej. Infolinia KAS będzie czynna również w sobotę 26 kwietnia br.
Od 1 lipca 2025 r. podatnicy będą mieli do dyspozycji nowe wzory deklaracji akcyzowych, które zostaną znowelizowane w związku z opodatkowaniem akcyzą nowych grup wyrobów, tj. saszetek nikotynowych, innych wyrobów nikotynowych, urządzeń do waporyzacji i zestawów części do urządzeń do waporyzacji. Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2025 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących