Kadry i płace
Aktualność
14.03.2025 11:07 Kadry i płace

19 marca 2025 r. wejdą w życie istotne dla pracowników i pracodawców zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich. W Kodeksie pracy pojawi się nowy rodzaj urlopu - uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach. Miesięczny zasiłek dla rodziców korzystających z tego urlopu będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Aktualność
14.03.2025 07:00 Kadry i płace Ubezpieczenia

Aby skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków muszą dotrzymać kluczowego terminu, a przede wszystkim rozróżnić urlop macierzyński od rodzicielskiego. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 19 marca 2025 roku.

Artykuł
14.03.2025 Kadry i płace

Pracownikowi kończy się umowa o pracę na okres próbny. Postanowiliśmy zatrudnić go na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy musimy wystawić mu świadectwo pracy obejmujące pracę na okres próbny?

Aktualność
13.03.2025 14:00 Kadry i płace

Podstawą dobrego planowania czasu pracy są tworzone harmonogramy, które powinny być przekazywane pracownikom, co najmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczą. Pracodawca w trakcie okresu rozliczeniowego może tworzyć także harmonogramy cząstkowe – nie mniejsze jednak niż miesiąc.

Aktualność
13.03.2025 07:02 Kadry i płace

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o dniach wolnych od pracy. W sumie od 2025 r. obowiązuje 14 dni wolnych od pracy. Wolne są również niedziele.

Artykuł
13.03.2025 Kadry i płace

Pracownik musi odbyć szkolenie bhp. Przeprowadzenie tego szkolenia będzie możliwe dopiero kilka dni po stawieniu się pracownika w pracy. Uważamy, że w takiej sytuacji za okres pomiędzy rozpoczęciem pracy a odbyciem obowiązkowego szkolenia należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie. Czy mamy rację?

Aktualność
12.03.2025 08:00 Kadry i płace

Od 1 kwietnia 2025 roku kwietnia wzrosną kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaci ubezpieczonemu 1636 zł. To o 205 zł więcej niż dotychczas.

Artykuł
12.03.2025 Kadry i płace

Pracownik pojawił się w pracy i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Jeszcze tego samego dnia poszedł do lekarza i dostał zwolnienie lekarskie na ten dzień. Czy taki pracownik jest objęty ochroną zatrudnienia?

Aktualność
11.03.2025 10:13 Kadry i płace

Jednym z kluczowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników, niezależnie od liczby zatrudnionych osób. Kontrole przeprowadzane przez inspektorów pracy ujawniają, że ewidencjonowanie czasu pracy stanowi jedno z największych wyzwań dla działów kadrowych. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy?

Interpretacja

Świadczenia wynikające z zawartej przed sądem ugody sądowej a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika.

Aktualność
10.03.2025 11:20 Kadry i płace

W Dzienniku Ustaw ukazał się nowy tekst jednolity ustawy – Kodeks pracy. Dokument uwzględnia zmiany wprowadzone w 2024 roku oraz przepisy opublikowane przed 7 lutego 2025 r. Dotyczą one m.in. uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który będzie przysługiwał pracownikom od 19 marca 2025 roku.

Interpretacja

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników a pakiety medyczne, okulary i soczewki kontaktowe.

Aktualność
10.03.2025 09:15 Kadry i płace Ubezpieczenia

Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy wprowadzające dodatkowy, uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz noworodków hospitalizowanych po porodzie. Zmiany obejmą również przepisy rozporządzenia dotyczącego zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych. Nowe kody tytułów ubezpieczeń będą obowiązywały od 19 marca 2025 r.

Aktualność
07.03.2025 08:05 Kadry i płace

19 marca 2025 roku wejdą w życie istotne dla pracowników i pracodawców zmiany w Kodeksie pracy. Wśród uprawnień pracujących rodziców pojawi się nowa forma urlopu - uzupełniający urlop macierzyński. Aby skorzystać z dodatkowego urlopu wniosek należy złożyć, co najmniej 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy będą zobowiązani uwzględnić taki wniosek.

Aktualność
07.03.2025 06:22 Kadry i płace

Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie powinna odbyć służbę przygotowawczą, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem, którego wynik decyduje o dalszym zatrudnieniu.

Aktualność
06.03.2025 10:00 Kadry i płace

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy. Ponieważ wymaga zwiększonego wysiłku, jest też specjalnie wynagradzana. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje zawsze normalne wynagrodzenie za każdą z przepracowanych godzin. Ponadto, praca w nadgodzinach może być rekompensowana

Interpretacja

Podstawa wymiaru składek a odszkodowania za zakaz konkurencji.

Artykuł aktualny

Kalendarium wydarzeń – marzec 2025 r.

Interpretacja

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kierowców w transporcie międzynarodowym.

Aktualność
04.03.2025 07:00 Kadry i płace

Przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikom swobodę w zakresie możliwości pozostawania w równoległym stosunku pracy z więcej niż jednym pracodawcą. Prawo pracownika do podjęcia dodatkowego zatrudnienia dotyczy zarówno pracy na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Jak równoległe zatrudnienia wpływa na staż urlopowy i jak ustalić w takim przypadku wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika

Aktualność
03.03.2025 07:00 Kadry i płace

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, nazywane „trzynastką” przysługuje pracownikom jednostek budżetowych – państwowych lub samorządowych, na podstawie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jest to rodzaj rocznej premii, do której uprawnia pracownika przepracowanie odpowiednio długiego okresu w roku kalendarzowym, za który ta premia przysługuje. Jak obliczyć

Poprzednia Następna