19 września 2024 r. zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów, które przedłuża wybrane terminy prawa podatkowego związane z wpłaceniem do urzędu skarbowego należnego podatku (w tym zaliczki na podatek), złożeniem zeznania lub deklaracji podatkowej. Rozwiązanie to jest kierowane do podatników i płatników poszkodowanych wskutek powodzi z września 2024 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy, co ułatwia transfer pieniędzy w sytuacjach kryzysowych - poinformował Rzecznik ZUS.
Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym terminie staje się urlopem zaległym i pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Nieudzielenie urlopu w tym terminie nie powoduje, że pracownik traci do niego prawo. O czym powinni pamiętać pracodawcy?
25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. Pracodawcy, którzy według stanu na 1 lipca 2024 r. zatrudniali co najmniej 50 osób - bez względu na podstawę prawną świadczenia pracy - mają obowiązek wdrożyć w firmie wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w związku ze zgłoszeniem dokonanym przez sygnalistę.
Jak powinien zachować się sprzedawca w przypadku zagubionego paragonu z NIP do kwoty 450 zł. Czy powinien na życzenie klienta wystawić duplikat?
Ministerstwo Finansów wprowadziło zerowy VAT dla darowizn towarów i usług w związku z pomocą dla poszkodowanych wskutek powodzi we wrześniu 2024 r.
W związku z sytuacją powodziową w południowo-zachodniej Polsce pojawia się wiele wątpliwości dotyczących stosowania przepisów prawa pracy w tej kryzysowej sytuacji. W sytuacjach nadzwyczajnych pracownik może skorzystać z dni wolnych, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Kiedy i na jakich warunkach? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi? Czy pracodawca
26 sierpnia 2024 r. opublikowano projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
3 września 2024 r. został opublikowany projekt zmian w CEiDG.
Rząd przyjął projekt zmian w VAT i akcyzie. Zmiany te mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Na 18 posiedzeniu Sejmu w dniach 25–27 września 2024 r. odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 656).
Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest ono związane z wprowadzanym od 1 stycznia 2025 r. obowiązkiem przesyłania dokumentacji księgowej w formie plików JPK_CIT.
17 września 2024 r. weszło w życie rozporządzenie określające wybrane rozwiązania prawne, które mogą być stosowane na terenie gmin poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r.
KAS przypomniała, że zarówno przepisy celne jak i ustawy o VAT przewidują zwolnienia dla importu towarów sprowadzanych w celach charytatywnych. Ponadto wyjaśniono jak wypełniać zgłoszenia celne gdy korzystamy z tych zwolnień.
Projektowane rozporządzenie przedłuży wybrane terminy prawa podatkowego związane z wpłaceniem do urzędu skarbowego należnego podatku (w tym zaliczki na podatek), złożeniem zeznania lub deklaracji podatkowej. Rodzaje projektowanych przedłużeń terminów zostały zamieszczone w tabeli.