Porady i artykuły

Artykuł
25.03.2025 Podatki

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług trenerskich kupuje karnet na siłownię, żeby móc trenować swoich podopiecznych. Czy koszt zakupu takiego karnetu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

Artykuł aktualny
24.03.2025 Podatki

Dyrektor KIS uznał, że mieszanka do wypieku chleba powinna być opodatkowana stawką 5% VAT Za nieprawidłową uznał wiążącą informację stawkową, w której stawkę tę określono w wysokości 8%.

Artykuł aktualny
24.03.2025 Podatki

Dyrektor KIS przyznał, że suplement diety – olej konopny powinien być klasyfikowany do pozycji CN 2106 i opodatkowany według stawki 8% VAT. Pierwotną klasyfikację oraz rozstrzygnięcie w tej sprawie uznał za nieprawidłowe.

Artykuł aktualny
24.03.2025 Podatki

Dyrektor KIS uznał, że organizacja zajęć tanecznych dla dzieci nie może być opodatkowana stawką 8% VAT, a powinna być opodatkowane stawką 23% VAT. Dokonał w tym zakresie zmiany wcześniej wydanego WIS.

Artykuł aktualny
24.03.2025 Podatki

MF potwierdziło, że w przypadku wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy zastosowanie znajduje stawka estońskiego CIT obowiązująca podatnika w roku jej wypłaty.

Artykuł
24.03.2025 Podatki

Podatnik chce skorzystać z 25-dniowego terminu na zwrot VAT. Ma jedną fakturę, która została opłacona kartą płatniczą. Czy mimo to dalej ma prawo do skróconego terminu na zwrot VAT?

Artykuł aktualny
21.03.2025 Podatki

Podatnik, który odsprzedaje najemcom energię elektryczną wyprodukowaną przez instalacje fotowoltaiczne, jest obowiązany do zapłaty akcyzy. Takie stanowisko zajął Szef KAS zmieniając interpretację indywidualną wydaną w tej sprawie przez Dyrektora KIS.

Artykuł aktualny
21.03.2025 Podatki

Obciążenie odbiorców energii opłatami podlega opodatkowaniu VAT. Nie zmienia tego fakt, że energia jest pobierana bezumownie, a opłaty za bezumowny pobór energii są naliczane na podstawie § 45 rozporządzenia Ministra Energii z 22 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. W konsekwencji obowiązują tu ogólne zasady fakturowania

Artykuł aktualny
21.03.2025 Kadry i płace

Pracodawca, tworząc harmonogramy czasu pracy, musi pamiętać o kilku zasadach. Przy ich sporządzaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników, zagwarantować przestrzeganie norm dobowych i tygodniowych czasu pracy, doby pracowniczej oraz zapewnić minimalne okresy odpoczynku.

Artykuł
21.03.2025 Podatki

Pracownik złożył w kadrach wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT od uzyskiwanych przez niego dochodów. Czy taki dokument będzie ważny także w kolejnych latach?

Artykuł
20.03.2025 Podatki

Podatnik zamówił towar u dostawcy. Zapłacił z tego tytułu zaliczkę na poczet dostawy. Towaru jednak nie otrzymał, bo kontrahent jest w trakcie likwidacji. Co w tej sytuacji zrobić z zapłaconą zaliczką? Czy może ona zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Artykuł
19.03.2025 Podatki

Emeryt, dawniej pracujący w naszym zakładzie pracy, dostanie dopłatę do wypoczynku. Czy tak jak w przypadku innych pracowników, pieniądze te będą wolne od PIT?

Artykuł
18.03.2025 Rachunkowość firm

Spółka z o.o. sporządziła sprawozdanie finansowe za 2024 r. Obecnie trwają przygotowania do jego zatwierdzenia. Z art. 68 ustawy o rachunkowości wynika, że zanim zostanie zatwierdzone, należy je udostępnić wspólnikom. W jakiej formie spółka powinna udostępnić roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności jednostki?

Artykuł aktualny
17.03.2025 Kadry i płace

19 marca 2025 r. weszło w życie nowe rozporządzenie z 11 marca 2025 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, które wprowadziło nowy wniosek dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych bądź hospitalizowanych bezpośrednio po porodzie. Pozostałe wnioski dotyczące ustalania uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem

Artykuł aktualny
17.03.2025 Podatki

Minister Finansów wydał interpretację ogólną, z której wynika, że doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi mogą uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych, powołując się na chroniącą ich tajemnicę zawodową - podobnie jak adwokaci i radcowie prawni. Niestety obowiązek raportowania nie został zdjęty z promotorów oraz podmiotów wspomagających, którymi są m.in. księgowi.

Artykuł aktualny
17.03.2025 Obrót gospodarczy

Od 1 kwietnia 2025 r. zostały wprowadzone zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Po zmianach wpłaty te będą naliczane także w przypadku słonecznika, a zobowiązanymi do wpłat będą wszystkie podmioty skupujące rośliny oleiste od ich producentów. Nowelizacja ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych poszerzyła też katalog działań wspieranych przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów

Artykuł aktualny
17.03.2025 Kadry i płace

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o uzupełniający urlop macierzyński. Wymaga on wskazania imienia i nazwisko pracownika, terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego i okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński. Pozostałe dotychczas obowiązujące wnioski o urlopy związane z rodzicielstwem nie ulegną zmianie.

Poprzednia Następna