Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.88.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.88.2019.1.AK
Możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2019 r. (data wpływu 5 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni od dnia 1 stycznia 2019 r. zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej i zdecydowała, że będzie uzyskiwała wyłącznie przychody z wynajmu nieruchomości i ruchomości także na cele użytkowe.
Nadmienia, że wynajem będzie świadczyła w celach zarobkowych, co jest związane z samą istotą instytucji wynajmu.
Zgodnie bowiem z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego umowa najmu charakteryzuje się tym, że wynajmujący otrzymuje czynsz od najemcy w zamian za oddanie mu rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony.
Przedmiotem najmu będą przede wszystkim nieruchomości obecnie Wnioskodawczyni jest właścicielem czterech mieszkań.
Część tych nieruchomości jest już wynajmowana dla celów użytkowych (niemieszkalnych) z tego tytułu uzyskuje co miesiąc przychód w postaci czynszu najmu. Okazjonalnie w przyszłości nie wyklucza wynajmować na krótkie okresy ruchomości (samochód osobowy). Wnioskodawczyni zaznacza jednak, że nie zamierza w tym zakresie prowadzić działalności gospodarczej ale chce realizować przedmiotowe usługi poza działalnością gospodarczą dlatego też między innymi w przyszłości rozważa ewentualne oddanie mieszkań w najem do podmiotu zajmującego się zarządzaniem nieruchomościami na swoją rzecz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty