Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2018, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.376.2017.1.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.376.2017.1.SR
Dotyczy określenia źródła przychodu oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2017 r. (data wpływu 22 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach i ruchomościach oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach i ruchomościach oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Ojciec Wnioskodawczyni do momentu swojej śmierci w dniu 13 lutego 2016 r. prowadził przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziły m.in. zabudowane budynkami i budowlami nieruchomości stanowiące jego majątek osobisty oraz rzeczy ruchome (wyposażenie i środki trwałe) wchodzące w skład majątku wspólnego małżeńskiego.
W rezultacie śmierci ojca:
- w drodze spadkobrania Wnioskodawczyni nabyła udział 1/4 części we własności tych zabudowanych nieruchomości; pozostałe udziały po 1/4 części nabyli pozostali spadkobiercy (żona . oraz dwoje pozostałych dzieci);
- w związku z ustaniem wspólności małżeńskiej majątkowej oraz w drodze spadkobrania Wnioskodawczyni nabyła udział 1/8 części we własności rzeczy ruchomych; pozostałe udziały po 1/8 części nabyli pozostali spadkobiercy. Dodatkowo żonie ojca .. przypadł udział 1/2 (tj. 4/8) w związku z tym, że te rzeczy ruchome wchodziły w skład wspólności małżeńskiej majątkowej, wobec czego żona ojca uzyskała udział 1/2 części w związku z ustaniem wspólności małżeńskiej majątkowej, a dziedziczeniu podlegał jedynie pozostały udział 1/2 części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty