Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.591.2024.1.ENB
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem transportu i zakwaterowania oddelegowanym pracownikom.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X z siedzibą w (...) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie realizacji robót (...). Spółka, jako wykonawca robót (...), świadczy usługi dla podmiotów zagranicznych, głównie na obszarze Unii Europejskiej jak również w krajach trzecich. Spółka zatrudnia pracowników, którzy na podstawie odpowiednich postanowień umów o pracę,zawieranych w formie aneksów do tych umów, oddelegowywani są do innych krajów (głównie Niemcy) w celu wykonywania obowiązków pracowniczych i realizacji robót (...).
Oddelegowanie pracowników do wykonywania obowiązkówna terenie Niemiec oraz innych krajów(np. Austria) nie stanowi przy tym podróżysłużbowej, o której mowa w art. 775ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2023r. poz. 1465 z późn. zm.), wobecczego pracownicy nie otrzymują świadczeń właściwychdla podróży służbowej, w tym diety.
Oddelegowanie pracowników odbywa się w oparciuo unijne i krajowe przepisy związane zzatrudnieniem, a to w szczególności DyrektywęParlamentu Europejskiego i Rady nr 96/71/WEz dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącądelegowania pracowników w ramach świadczeniausług (dalej: „Dyrektywa I”), Dyrektywę ParlamentuEuropejskiego i Rady nr 2014/67/UE z dnia15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowaniadyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracownikóww ramach świadczenia usług,zmieniającąrozporządzenie(UE)nr1024/2012wsprawiewspółpracyadministracyjnejzapośrednictwemsystemuwymianyinformacjinarynkuwewnętrznym(dalej:„DyrektywaII”)orazustawęzdnia10czerwca2016r.odelegowaniupracownikówwramachświadczeniausług(t.j.Dz.U.z2024r.poz.73zpóźn.zm.–dalej:„ustawaodelegowaniupracowników”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty