Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.178.2024.1.TR
Skutki podatkowe zbycia udziałów w uprzednio wywłaszczonej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 19 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Aktem notarialnym bezpłatnie przejęto na rzecz Skarbu Państwa ziemię rolną (14 kwietnia 1959 r.) z przeznaczeniem na ulice i na zieleń publiczną; powołano się na ustawę z dnia 25 czerwca 1948 r. (Dz. U. Nr 35 poz. 240) oraz przepisy Prawa budowlanego i ustawy z 22 maja 1958 r. (Dz. U. Nr 31 poz. 138).
Przekazującymi bezpłatnie kilkanaście ha ziemi była rodzina X oraz Y. Głównym darczyńcą był ojciec Pani pierwszego męża.
Zaznacza Pani, że było to już drugie wywłaszczenie, gdyż pierwsze nastąpiło w roku 1948 – 29 listopada 1948 r. (akt notarialny).
Nie można było starać się o zwrot przejętych działek w okresie panowania ustroju komunistycznego w Polsce. Dopiero od roku 1989 pojawiła się możliwość (ograniczona) odzyskania części nieruchomości, mianowicie tych, które zostały zagospodarowane przez Państwo niezgodnie z celami, na które te nieruchomości zostały bezpłatnie odebrane ich właścicielom.
W toku trwającego od roku 2002 postępowania wiadomym się stało, że nie wszystkie nieruchomości mogą być zwrócone (spośród tych, które były niezgodne z ideą bezpłatnego ich przejęcia zawartą w aktach notarialnych, do zawarcia których właściciele gruntów rolnych byli zmuszeni).
Ostatecznie miasto przegrało proces o grunt, na którym zlokalizowano przedszkole (wyrok NSA) i zdecydowało się spadkobiercom zapłacić za ziemię, którą m.in. otrzymali z powrotem jako spadkobiercy wyzutych ze swej własności rolników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty