Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2014, sygn. ILPB2/415-786/14-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-786/14-2/ES
Zwolnienie przedmiotowe.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2013 r. Wnioskodawca odziedziczył wraz z mamą i bratem nieruchomość (działkę zabudowaną domem jednorodzinnym). W tym samym roku ww. nieruchomość została sprzedana. W odpowiednim terminie Zainteresowany złożył zeznanie podatkowe PIT-39, w którym zadeklarował (w poz. 25 formularza), że dochód ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, stosownie do zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT-39.
Dnia 6 listopada 2013 r. Wnioskodawca zakupił lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania oraz w prawie własności części wspólnych budynku i innych urządzeń niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali.
Obecnie Zainteresowany jest w tym lokalu zameldowany na pobyt stały. Jednakże ze względu na okoliczności nieznane w momencie zakupu lokalu mieszkalnego, istnieje prawdopodobieństwo, że lokal ten w najbliższym czasie zostanie sprzedaży. Może tak się zdarzyć, np. w sytuacji, gdy Wnioskodawca otrzyma ofertę pracy z zagranicy lub zdecyduje się zamieszkać ze swoją partnerką w jej mieszkaniu. Cena, za którą Wnioskodawca sprzeda lokal mieszkalny, będzie prawdopodobnie niższa, niż koszty zakupu lokalu mieszkalnego (z uwzględnieniem kosztów notarialnych, itp.) tak więc nie wystąpi dochód ze zbycia tego lokalu mieszkalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty