01.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.840.2023.1.JG

Zwolnienie z opodatkowania otrzymanego odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości niezabudowanej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W spadku po mężu A.B. Wnioskodawczyni stała się w 1/3 współwłaścicielem nieruchomości niezabudowanej nr KW (...). Mąż Wnioskodawczyni zmarł w dniu (...) 2020 r., a nabycie nieruchomości przez Wnioskodawczynię oraz pozostałych dwóch współwłaścicieli (syna oraz córkę) zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dn. 22 czerwca 2020 r. Rep. A nr (...).

Przedmiotowa nieruchomość została w ok. 3/4 wywłaszczona w związku z decyzją Wojewody (...) nr (...) z dnia (...) 2022 r. zn. (...) – o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: (...), której nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Następnie decyzją Wojewody (...) z dnia (...)2023 r. zn. (...) ustalono wysokości przyznanego odszkodowania z tyt. wywłaszczenia przedmiotowej nieruchomości.

Decyzja ZRID uprawomocniła się w związku z wydaniem przez Ministra Rozwoju i Technologii w dn. (...) 2023 r. decyzji zn. (...). Decyzja Ministra Rozwoju i Technologii z dn. (...) 2023 r. zn. (...) jest obszerna, a większość postanowień, które zawiera nie dotyczyło naszej nieruchomości (nr KW (...)), dlatego nie miało wpływu na naszą sytuację, bowiem nie wprowadzono zmian w zakresie naszej nieruchomości. Decyzja zawiera również stanowiska w sprawie odwołań właścicieli nieruchomości od decyzji Wojewody (...) Nr (...) z dnia (...) 2022 r., znak: (...), o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: „(...). Jednym z takich odwołań było nasze odwołanie się w sprawie od przyjętego sposobu podziału nieruchomości pod wywłaszczenie. W odwołaniu wyraziliśmy zarzut wywłaszczenia tylko części naszej nieruchomości (ok. 3/4) uważając, że należało wywłaszczyć całość, czyli bez pozostawiania nam tzw. „resztówki”, z którą niewiele możemy zrobić.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne