Artykuł aktualny do 2024-06-01
15.03.2024 Podatki

Wybory samorządowe – jak rozliczyć należności przysługujące członkom komisji wyborczych

W związku z kwietniowymi wyborami samorządowymi część pracowników zdecydowała się na zasiadanie w obwodowych komisjach wyborczych. Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas wykonywania zadań związanych z udziałem  w takiej  komisji. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także za dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. Członkom komisji wyborczych za pracę w tych komisjach przysługują m.in. diety, które zwolnione są z opodatkowania i oskładkowania. 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań́ przysługuje:

  • zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,

  • do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Z tego zwolnienia od pracy nie korzystają natomiast członkowie pozostałych komisji wyborczych: Państwowej Komisji Wyborczej, komisji okręgowych i rejonowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne