20.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2018, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.119.2018.1.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.119.2018.1.SR

Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2018 r. (data wpływu 1 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W 2016 r. Wnioskodawczyni nabyła spadek po zmarłym w dniu 29 stycznia 2016 r. kuzynie, w wyniku czego nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jako majątek odrębny. Lokal ten został sprzedany w styczniu 2018 r. Za uzyskany przychód ze sprzedaży ww. lokalu Wnioskodawczyni ma zamiar kupić wraz z mężem, grunt pod budowę budynku mieszkalnego (działkę budowlaną) lub lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność, lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni wraz z mężem nie posiadają rozdzielności majątkowej, z chwilą zawarcia małżeństwa posiadają z mocy ustawy wspólność majątkową (wspólność ustawową). Wraz z mężem posiadają również jako odrębną własność lokal mieszkalny znajdujący się na czwartym piętrze czteropiętrowego bloku bez windy, w którym obecnie mieszkają. Z uwagi na wiek swój (58 lat) oraz Jej męża (62 lata) Wnioskodawczyni zamierza zakupić wraz z mężem w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nabytego w spadku, lokal mieszkalny na pierwszym lub drugim piętrze bądź działkę budowlaną, na której w przyszłości (obecnie nie jest w stanie określić dokładnie kiedy) chcieliby wybudować budynek mieszkalny. Mieszkanie, które Wnioskodawczyni nabyła w spadku również znajdowało się na czwartym piętrze czteropiętrowego bloku bez windy więc bez sensu byłoby zamieszkanie w nim. Z chwilą nabycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w wyniku spadku, Wnioskodawczyni zamierza zamieszkać wraz z mężem w nowo nabytym lokalu mieszkalnym, natomiast ich obecne mieszkanie sprzedać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne