13.01.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.889.2024.3.KP

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytej w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 20 grudnia 2024 r. (wpływ 24 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pana rodzice (spadkodawcy) będąc w małżeństwie zakupili mieszkanie w 1995 r., nieruchomość stanowiła wspólność majątkową. W 2017 r. zmarła matka, a spadek po niej z mocy ustawy nabył ojciec (Jej mąż) w 1/4 części oraz czworo dzieci (w tym Pan), każde z nich po 3/16 części. W 2019 r. zmarł ojciec. Mieszkanie sprzedano w 2020 r. przez dzieci (spadkobierców).

Urząd Skarbowy w A, pod który Pan należy naliczył podatek dochodowy w wysokości 1 294 zł wraz z odsetkami z tytułu zwłoki, a raczej z Pana niewiedzy o konieczności opłacenia takowego podatku. Naliczoną kwotę uiścił Pan w dniu 6 listopada 2024 r.

Natomiast Urząd Skarbowy w B, pod który należy Pana siostra (spadkobierczyni) uważa, że takiego podatku dochodowego nie musi uiszczać ze względu na fakt, że mieszkanie zakupione w 1995 r. przez rodziców stanowiło wspólność majątkową.

Uzupełnienie wniosku

1.Oczekuje Pan, aby Dyrektor Krajowej Informacji podatkowej w wydanym rozstrzygnięciu dokonał wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym w zaistniałym stanie faktycznym, tj. wyjaśnił czy w związku ze sprzedażą nieruchomości nabytej po śmierci rodziców powstanie po Pana stronie przychód podatkowy.

2.Tak, przez cały okres trwania małżeństwa Pana rodziców (spadkodawców) obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

3.Spadek po rodzicach nabył Pan w wyniku dziedziczenia ustawowego.

4.Po zmarłej matce spadkobiercami byli: ojciec oraz Pana rodzeństwo, tj. siostra i dwóch braci oraz Pan.

5.Po zmarłym Ojcu spadkobiercami byli: siostra, brat, Pan oraz bratowa wraz z dwoma synami (po zmarłym drugim bracie).

6.Mieszkanie wraz z garażem, które sprzedano po śmierci ojca. Odpowiedź na pytanie: Jakie składniki majątkowe i o jakiej wartości były przedmiotem spadku po Pana zmarłej matce, a jakie po Pana zmarłym ojcu?

7.Przedmiotem spadku była wyłącznie nieruchomość, o której mowa we wniosku.

8.Podział majątku nastąpił w momencie sprzedaży nieruchomości, na podstawie aktu notarialnego.

9.W tej sprawie nie miało miejsca zniesienie współwłasności i/lub dział spadku.

10.Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

11.Tak. Odpowiedź na pytanie: Czy w 2020 r. sprzedał Pan udział w nieruchomości nabytej w drodze spadku po zmarłych rodzicach?

12.Nie posiada Pan działalności gospodarczej.

13.Odziedziczona nieruchomość od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie była użytkowana.

14.Nie, nie kupował Pan w przeszłości innych nieruchomości.

15.Nie posiada Pan takich nieruchomości. Odpowiedź na pytanie: Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży? Jeśli tak – to ile i jakie?

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż udziału w nieruchomości opisanej we wniosku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku nieruchomości, okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Datą nabycia nieruchomości przez rodziców do wspólności majątkowej małżeńskiej jest 1995 r. Zatem skoro spadkodawcy byli właścicielami przedmiotowej nieruchomości od 1995 r. to jej zbycie przez spadkobierców w 2020 r. nie podlega w Pana ocenie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Prosi Pan o wydanie jednoznacznej interpretacji w swojej sprawie.

Pana stanowisko zaprezentowane w pierwotnym wniosku nie ulega zmianie. Jednocześnie pragnie Pan nadmienić, że jest świadom tego, że po śmierci matki do momentu sprzedaży nieruchomości nie minęło 5 lat (o które chodzi Urzędowi Skarbowemu w A, pod który Pan podlega), aczkolwiek Urząd Skarbowy w B przyjmuje datę nabycia nieruchomości do wspólności majątkowej małżeńskiej - 1995r., przez co siostra (która rozlicza się w tym urzędzie) nie ma obowiązku uiszczenia takowego podatku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkobiercy, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu nienastępującego w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu wskazał Pan, że:

·Pana rodzice (spadkodawcy) będąc w małżeństwie zakupili mieszkanie w 1995 r., nieruchomość stanowiła wspólność majątkową.

·Przez cały okres trwania małżeństwa Pana rodziców (spadkodawców) obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

·W 2017 r. zmarła Pana matka, a spadek po niej z mocy ustawy nabył Pana ojciec (Jej mąż) w 1/4 części oraz czworo dzieci (w tym Pan), każde z nich po 3/16 części.

·W 2019 r. zmarł Pana ojciec. Po zmarłym Ojcu spadkobiercami byli: siostra, brat, Pan oraz bratowa wraz z dwoma synami (po zmarłym drugim bracie).

·Przedmiotem spadku była wyłącznie nieruchomość,o której mowa we wniosku.

·W tej sprawie nie miało miejsca zniesienie współwłasności i/lub dział spadku.

·W 2020 r. nieruchomość została sprzedana przez spadkobierców.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Natomiast jak stanowi art. 925 ww. Kodeksu:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Na mocy art. 926 § 1 ww. Kodeksu:

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

Stosownie do art. 1025 § 1 ww. Kodeksu:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zatem, aby ustalić, czy w analizowanej sprawie sprzedaż przez Pana udziału w nieruchomości dokonana w 2020 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie daty nabycia tego prawa przez spadkodawców, czyli Pana rodziców.

Zważywszy na fakt, że ww. nieruchomość została nabyta przez Pana rodziców do wspólności majątkowej małżeńskiej, należy odnieść się również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi, w rozumieniu tego przepisu, są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności).

Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności.

Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków, nabycie nieruchomości do majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową, oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Wskutek tego, małżonek w momencie śmierci drugiego z nich, nie mógł ponownie nabyć udziału w tej nieruchomości.

Zaprezentowane stanowisko znajduje odzwierciedlenie w podjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwale z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której Sąd stwierdził, że: „Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”.

W opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że mieszkanie zostało nabyte przez Pana rodziców w 1995 r. do ich majątku wspólnego oraz że Pana rodzice przez cały okres trwania małżeństwa związani byli ustrojem wspólności majątkowej.

Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku Pana niewątpliwie minął, bowiem od końca roku kalendarzowego, w którym ww. nieruchomość została nabyta przez spadkodawców (Pana rodziców) do momentu sprzedaży przez Pana udziału w tym prawie, upłynęło ponad pięć lat.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzam, że sprzedaż przez Pana w 2020 r. udziału w nieruchomości, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ww. sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa przez Pana spadkodawców.

Zatem, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne