Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.890.2024.1.DP
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu otrzymanego w spadku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(...) 2019 r. zmarł Pani mąż. Spadek po nim nabyła Pani oraz Pani córka – po 1/2 części.
(...) 2021 r. zawarła Pani z córką w formie aktu notarialnego umowę częściowego podziału majątku objętego byłą wspólnością ustawową małżeńską, umowę o częściowy dział spadku oraz oświadczenie o ustanowieniu służebności osobistej.
Zgodnie z umową, w chwili śmierci Pani męża:
1)W skład majątku objętego wspólnością ustawową wchodziły:
·Nieruchomość zabudowana położona w X („Nieruchomość 1”),
·Nieruchomość zabudowana położona w Y („Nieruchomość 2”),
·Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w X („Prawo do Lokalu 1”),
·Dwa samochody;
2)W skład majątku osobistego Pani męża wchodziły:
·Stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny nr 1 położony przy ul. A1 w X, o powierzchni użytkowej 57,60 m2, dla którego Sąd Rejonowy dla (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr (...) („Lokal 2”),
·Udział we współwłasności lokalu niemieszkalnego w X („Udział w Lokalu 3”),
·inny lokal mieszkalny położony w X („Lokal 4”),
·spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w X („Prawo do Lokalu 5”).
Pani mąż nabył m.in. „Lokal 2” na podstawie dziedziczenia ustawowego (...) 2012 r.
W ramach częściowego podziału majątku objętego byłą wspólnością ustawową małżeńską oraz częściowego działu spadku, dokonanego w ww. akcie notarialnym z (...) 2021 r.:
·Pani nabyła: Nieruchomość 2, Prawo do Lokalu 1, Lokal 2, udział w Lokalu 3 i jeden z samochodów,
·Pani córka nabyła: Nieruchomość 1, Lokal 4, Prawo do Lokalu 5 i drugi z samochodów.
Wartość składników majątku otrzymanych przez Panią w wyniku ww. działu spadku jest niższa od wartości Pani udziału w majątku spadkowym przed działem spadku.
(...) 2024 r. sprzedała Pani „Lokal 2”.
Pytanie
Czy sprzedaż „Lokalu 2” skutkowała powstaniem po Pani stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem, sprzedaż „Lokalu 2” nie skutkowała powstaniem po Pani stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat, licząc od roku, w którym została nabyta, nie skutkuje powstaniem przychodu.
Z kolei w myśl art. 10 ust. 5,
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Zatem w przypadku „Lokalu 2”, nabytego przez Panią w spadku, okres 5-letni, po upływie którego sprzedaż nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego, liczy się od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawcę (Pani męża) – czyli od końca 2012 r. Oznacza to, że sprzedaż przez Panią „Lokalu 2” została dokonana już po upływie tego okresu.
Jednocześnie w przedstawionym stanie faktycznym na ustalenie momentu nabycia „Lokalu 2”, nie miał wpływu dział spadku dokonany umową z (...) 2021 r.
Zgodnie z art. 10 ust. 7:
Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
Z powyższego przepisu wynika, że jeśli wartość majątku przydzielonego spadkobiercy w wyniku działu spadku nie jest wyższa od wartości udziału przysługującego mu w wartości majątku spadkowym przed działem, to dział spadku nie skutkuje „nabyciem” (w rozumieniu regulacji art. 10 ustawy o PIT) przez spadkobiercę rzeczy przydzielonych mu w wyniku działu spadku.
W konsekwencji, w takiej sytuacji okres 5 lat, po upływie którego zbycie przez spadkobiercę nieruchomości przydzielonej mu w wyniku działu spadku nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego, biegnie zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT, od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Takie stanowisko zajął m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 stycznia 2024 r., sygn. II FSK 578/21:
(...) skoro w wyniku działu spadku nie doszło do przyrostu mienia spadkobierczyni w stosunku do wartości nabytego uprzednio udziału spadkowego, czynność taka nie może być utożsamiana z nabyciem nieruchomości (udziału w nieruchomościach ponad udział w spadku) i następnie sprzedażą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.
Aby można było mówić o powstaniu przychodu w sytuacji wskazanej w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f. należałoby wykazać, że zdarzenie polegające na odpłatnym zbyciu nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości spowodowało w majątku podatnika przyrost tego majątku. W sytuacji gdy spadkobierca otrzymuje od nabywcy kwotę mniejszą (jak podano we wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego) od wartości udziału tego spadkobiercy w spadku, nie powstaje przyrost majątku rozumiany jako zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów w tym majątku. Takie nabycie jest dla spadkobiercy neutralne podatkowo w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.
Pogląd ten prezentuje również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, np. w interpretacjach:
·z 30 sierpnia 2024 r. nr 0112-KDSL1-2.4011.400.2024.2.JN:
Należy ponownie podkreślić, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w spadku i dziale spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę oraz czy w wyniku dokonania działu spadku nie nastąpiło nabycie majątku przekraczające pierwotnie posiadany udział w spadku. Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku działu spadku - należy zatem przyjąć datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku działu spadku mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w spadku. Jeżeli wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu spadku jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku - nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem, jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Przystępując do oceny skutków podatkowych planowanej sprzedaży w 2024 r. działki nr 4 (powstałej w wyniku podziału działki nr 1), zauważyć należy, że do nabycia przez Panią działki nr 4 doszło w drodze spadku po zmarłym (...) 2023 r. bracie. Pani brat nabył 1/2 udziału w nieruchomości nr 1 w drodze umowy działu spadku i zniesienia współwłasności w 1995 r. Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę niewątpliwie upłynął.
W związku z powyższym, planowana przez Panią w 2024 r. sprzedaż działki nr 4 (powstałej z podziału działki nr 1), nabytej w drodze spadku po Pani bracie i zniesienia współwłasności, nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę (Pani brata). W konsekwencji nie będzie na Pani ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z planowanej w 2024 r. sprzedaży działki nr 4.;
·z 12 września 2024 r. nr 0112-KDSL1-1.4011.411.2024.2.JB:
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że 5 lipca 2024 r. sprzedał Pan działkę rolno-leśną numer A1 o powierzchni XX ara. Otrzymał Pan działkę w spadku po zmarłym tacie, tata zmarł (...) 1992 r. Pana tata 11 grudnia 1981 r. otrzymał od swojej mamy działkę o charakterze rolnego gospodarstwa o powierzchni XXX arów - ówczesny numer działki to B. Pana tata nie zostawił testamentu. Pana tata miał też drugą działkę o powierzchni YY arów - ówczesny numer działki to C. Dnia 7 września 2021 r. u notariusza Pan wraz z pozostałymi spadkobiercami odebraliście akt poświadczenia dziedziczenia, w wyniku którego każdy ze spadkobierców otrzymał udział po 1/4. Następnie w marcu 2024 r. Pan wraz z pozostałymi spadkobiercami zrobiliście podział geodezyjny z nowymi numerami działek. Powstała działka nr A o powierzchni VW ary i W m2. Dnia 13 maja 2024 r. Pan wraz z pozostałymi spadkobiercami notarialnie dokonaliście umowy działu spadku, w wyniku którego: Pan został jedynym właścicielem działki o numerze A1 o powierzchni XX ara. Pana siostra otrzymała GG arów, numer działki A2. Pana brat otrzymał CCC arów i CC metrów, numery działek brata to A3 i D. Pana mama nie chciała żadnych arów. Wskazał Pan, że Pana tata miał łącznie MMM ary i YY metrów, a Pan otrzymał z tego XX ara. Wskazał więc Pan, że otrzymał nawet mniej niż miał otrzymać ustawowo. Ustalił Pan z rodziną, że dział spadku będzie bez żadnych dopłat i bez żadnych spłat wobec kogokolwiek ze spadkobierców. Działka miała charakter rolny w momencie sprzedaży i nie była prowadzona na niej działalności gospodarcza ani rolnicza. Odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu przez Pana działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli więc w wyniku działu spadku dokonanego między Panem a pozostałymi spadkobiercami - jak Pan wskazał - otrzymał Pan mniej niż miał Pan otrzymać ustawowo, to w niniejszej sprawie nie doszło do nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do ww. nieruchomości, należy liczyć od końca 1981 r., tj. od końca roku, w którym Pana tata otrzymał działkę od swojej mamy.
Analogiczne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął również w interpretacji indywidualnej z 26 czerwca 2024 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.378.2024.2.DA.
Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, należy ponownie wskazać, że wartość składników majątku otrzymanych przez Panią w wyniku działu spadku była niższa od wartości Pani udziału w majątku spadkowym przed działem spadku, tzn. w wyniku działu spadku nie otrzymała Pani majątku ponad przysługujący Pani udział w spadku.
Zatem zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy o PIT, dział spadku nie skutkował u Pani „nabyciem nieruchomości" w rozumieniu analizowanych przepisów podatkowych.
5-letni okres, po upływie którego sprzedaż „Lokalu 2” nie skutkowała obowiązkiem zapłaty podatku, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z ust. 5 ustawy o PIT, powinien zatem być liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lokalu przez spadkodawcę (2012 r.).
Zatem sprzedaż „Lokalu 2” dokonana przez Panią w 2024 r. nastąpiła po upływie powyższego terminu. Wskazane okoliczności przemawiają zatem za uznaniem za prawidłowe stanowiska, że sprzedaż „Lokalu 2” nie skutkowała powstaniem po Pani stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pana we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Tym samym, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cytowanej ustawy, stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Wobec tego, w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób nabycia tej nieruchomości.
W myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Natomiast stosownie do treści art. 10 ust. 7 cytowanej ustawy:
Nie stanowi nabycia lub odpłatnego zbycia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 922 § 1 tej ustawy:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Z kolei, art. 924 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Stosownie do art. 925 powołanej ustawy:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.
W myśl art. 1035 cytowanej ustawy:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
Art. 1037 § 1 ww. ustawy stanowi natomiast, że:
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom
W rezultacie, w wyniku działu spadku dochodzi między spadkobiercami, do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.
Co do zasady dział spadku jest formą nowego nabycia wówczas, gdy – w wyniku tego działu – podatnik otrzymuje składniki majątkowe, których wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał w spadku.
Z opisu zdarzenia wynika, że
·(...) 2019 r. zmarł Pani mąż. Spadek po nim nabyła Pani oraz Pani córka – po 1/2 części.
·(...) 2021 r. zawarła Pani z córkę w formie aktu notarialnego umowę częściowego podziału majątku objętego byłą wspólnością ustawową małżeńską, umowę o częściowy dział spadku oraz oświadczenie o ustanowieniu służebności osobistej.
·W skład spadku wchodził m.in. należący do majątku osobistego Pani męża, stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny nr 1 położony przy ul. A1 w X, o powierzchni użytkowej 57,60 m2 („Lokal 2”).
·Pani mąż nabył „Lokal 2” na podstawie dziedziczenia ustawowego (...) 2012 r.
·W ramach częściowego podziału majątku objętego byłą wspólnością ustawową małżeńską oraz częściowego działu spadku, dokonany w akcie notarialnym z (...) 2021 r., Pani nabyła m.in. „Lokal 2”.
·Wartość składników majątku otrzymanych przez Panią w wyniku ww. działu spadku jest niższa od wartości Pani udziału w majątku spadkowym przed działem spadku.
·(...) 2024 r. sprzedała Pani „Lokal 2”.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia stwierdzam, że:
·skoro – jak wskazała Pani w opisie stanu faktycznego – wartość składników majątku otrzymanych przez Panią w wyniku częściowego działu spadku jest niższa od wartości Pani udziału w majątku spadkowym przed działem spadku, to otrzymanie w wyniku tej czynności „Lokalu 2” nie stanowiło dla Pani jego nabycia w zw. z art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
·odpłatne zbycie przez Panią „Lokalu 2” w 2024 r., nie stanowi dla Pani – w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 powołanej ustawy – źródła przychodupodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymany przez Panią, w wyniku działu spadku „Lokal 2”, który nabył Pani mąż na podstawie dziedziczenia ustawowego (...) 2012 r., sprzedała Pani bowiem niewątpliwie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawcę (Pani męża).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie stwierdzam, że powołane przez Panią interpretacje indywidualne dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonych stanach faktycznych czy zdarzeniach przyszłych i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcie w niech zawarte jest wiążące.
W odniesieniu do powołanego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 stycznia 2024 r., sygn. akt II FSK 578/21 zaznaczam, że jakkolwiek orzeczenia sądów administracyjnych kształtują linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie faktycznym. Orzeczenie to zapadło w indywidualnej sprawie i w świetle art. 87 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty