Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.841.2024.1.AK
Sprzedaż nieruchomości na podstawie umowy dożywocia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W roku 2008 aktem notarialnym Repertorium (...) nabył Pan wspólnie z żoną B.A., nieruchomość przy ul. (…). Mieszkanie stanowiło część majątku wspólnego, chociaż mieszkacie Państwo osobno. 15 października 2024 roku w drodze darowizny (akt notarialny Repertorium (...)) wspomniane mieszkanie zostało przekazane z majątku wspólnego małżonków A. do Pana majątku osobistego. Ponieważ darowizna nastąpiła w grupie podatkowej zero nie została obciążona podatkiem od spadków i darowizn. W tym samym dniu z majątku wspólnego małżonków została dokonana darowizna mieszkania (akt notarialny Repertorium (...)), w którym zamieszkuje żona B.A., do jej majątku osobistego. Zamierza Pan podpisać umowę dożywocia z panem C.C. (osoba niespokrewniona), na mocy której przekaże Pan swoje mieszkanie panu C.C. w zamian za dożywotnią opiekę nad Panem. Pan C.C. jest obywatelem polskim, pełnoletnią osobą fizyczną, lekarzem, posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych.
Pytanie
Czy umowa dożywocia zawarta przed upływem 5 lat od otrzymania nieruchomości na drodze darowizny obciążona jest podatkiem dochodowym w wysokości 19%?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, planowana umowa dożywocia, o której mowa w art. 908 Kodeksu cywilnego, nie podlega opodatkowaniu podatkowi dochodowemu w wysokości 19% nawet jeśli zostanie zawarta przed upływem 5 lat, bowiem zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma możliwości ustalenia dochodu (nie da się określić jak długo będzie Pan żył po zawarciu tej umowy i jak długo będzie korzystał ze świadczeń gwarantowanych na postawie tej umowy oraz jaka będzie łączna wartość tych świadczeń). Umowa dożywocia nie stanowi zatem źródła dochodu i nie ma znaczenia, czy została sporządzona przed upływem 5 lat, czy po jego upływie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty