Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.770.2024.2.KR
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 9 grudnia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1. Zainteresowany będący stroną postępowania:
A ul. (…) (…)
2. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B ul. (…) (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Pan A (dalej określany jako „Wnioskodawca”) ma miejsce zamieszkania w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Pani B (dalej określana jako „Wnioskodawczyni”) ma miejsce zamieszkania w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca i Wnioskodawczyni pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. W 2024 r. Wnioskodawca i Wnioskodawczyni zakupili nieruchomość położoną (…) (dalej określaną jako „nieruchomość”). Nieruchomość składa się z działki gruntu zabudowanej wolnostojącym budynkiem mieszkalnym. Formalnie w budynku mieszkalnym zostały wydzielone trzy lokale mieszkalne, a więc Wnioskodawca i Wnioskodawczyni nabyli 100% udziałów w każdym z tych lokali (co oznacza, że są właścicielami wszystkich lokali mieszkalnych oraz części wspólnych i udziałów w gruncie przypisanych do każdego z tych lokali mieszkalnych). Nieruchomość została zakupiona do majątku wspólnego małżonków. Nieruchomość będzie wykorzystywana w ten sposób, że ok. 72% powierzchni budynku zostanie przeznaczone na cele mieszkaniowe Wnioskodawcy i Wnioskodawczyni, natomiast ok. 28% powierzchni budynku zostanie przeznaczona na wynajem. Najemcą będzie sp. z o. o. Najemca będzie wykorzystywał tę część budynku do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (np. biuro, magazyn, garaż). Wynajem części nieruchomości będzie stanowił dla Wnioskodawcy i Wnioskodawczyni wynajem prywatny, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomimo tego, że zarówno Wnioskodawca, jak i Wnioskodawczyni prowadzą zarejestrowane działalności gospodarcze, to nieruchomość nie będzie stanowiła środka trwałego w żadnej z tych działalności oraz nie będzie wykorzystywana w żadnej z tych działalności. Wynajem nieruchomości do sp. z o. o. będzie przez Wnioskodawcę i Wnioskodawczynię opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem wniosku jest ustalenie, czy fakt wynajęcia części nieruchomości do sp. z o. o. oraz wykorzystywania jej przez sp. z o. o. do celów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej będzie miał wpływ na opodatkowanie sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę i Wnioskodawczynię, jeśli sprzedaż ta będzie miała miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym dokonali oni zakupu tej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty