Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2017, sygn. 1462-IPPB1.4511.111.2017.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPB1.4511.111.2017.1.RK
w zakresie zastosowania w części nabytego udziału indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu mieszkalnego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 z późn.zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2017 r. (data wpływu 10 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania w części nabytego udziału indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania w części nabytego udziału indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu mieszkalnego .
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2001 r. Wnioskodawczyni zakupiła wraz z matką w udziale po &½ lokal mieszkalny od dewelopera. Wnioskodawczyni zamierza wynajmować i amortyzować ten lokal. Własność hipoteczna. Od matki w najbliższym czasie uzyska darowiznę udziału &½ ww. lokalu.
Amortyzacja będzie przebiegała następująco: &½ udziału należącego do Wnioskodawczyni od 2001 r. będzie amortyzowana zgodnie z wartością początkową ustaloną na podstawie aktu nabycia od dewelopera w 2001 r. , według stawki właściwej dla lokali mieszkalnych; &½ udziału po nabyciu od matki będzie miała wartość właściwą dla obecnych cen na rynku nieruchomości, a więc całkowicie inną niż wartość z roku 2001. Nabycie będzie od osoby prywatnej (nie dewelopera), lokal będzie używany od 16 lat przez mamę Wnioskodawczyni, która dotychczas go zamieszkiwała pomimo współwłasności lokal był użytkowany wyłącznie przez nią. Stanowią o tym wpłaty z tytułu należności czynszowych i na fundusz remontowy dokonywane przez nią i z jej konta osobistego, jak również świadkowie w postaci sąsiadów oraz administratora wspólnoty mieszkaniowej. Powyższe poświadcza i dowodzi nabycie lokalu używanego w całości przez jednego ze współwłaścicieli, pomimo współwłasności istniejącej. Podatki od nieruchomości oraz użytkowanie wieczyste również opłaca mama Wnioskodawczyni zgodnie z użytkowaniem lokalu. W najmie wykonywanym przez Wnioskodawczynię będą dokonywane odpisy amortyzacyjne od całości lokalu, który będzie stanowił własność w udziale 100%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty