07.01.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.538.2024.2.ŁS

Odliczenia od dochodu darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego, w sytuacji gdy faktyczny koszt darowizny ponosi podatnik, ale darowiznę w imieniu, wpłaca inna osoba na rachunek bankowy kościelnej osoby prawnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia darowizny. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – 12 grudnia 2024 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Powzięła Pani wątpliwość, czy gdyby w Pani imieniu (osoby A), inna osoba (osoba B) wpłaciłaby darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego, na rachunek bankowy kościelnej osoby prawnej, to w takiej sytuacji może Pani skorzystać z odliczenia tej darowizny od podatku.

Dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej kościelnej osoby prawnej byłoby bankowe potwierdzenie wpłaty, z danymi wpłacającego darowiznę (osoba B), natomiast w tytule transakcji: imię i nazwisko osoby, której darowizna dotyczy (osoba A) oraz cel charytatywno-opiekuńczy, np. tytuł wpłaty: A. A darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu doprecyzowuje Pani, że wspomniana sytuacja dotyczy życia w żeńskim instytucie zakonnym. Zasadniczo zarządzanie (dysponowanie) majątkiem poszczególnych członków instytutu zakonnego odbywa się zgodnie z zasadami Prawa Kanonicznego oraz regulacjami określonymi przez Konstytucje zakonne. Wewnętrznie przyjmuje się, że to co zarabia zakonnik, jest wspólne, a zarząd nad tymi dobrami powierza się wybranym członkom wspólnoty. Oczywiście wiadomo, że przede wszystkim podlega Pani pod ustawodawstwo RP i w związku z tym pojawiły się Pani pewne wątpliwości, dotyczące sposobu przekazywania części Pani poborów, jako darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego. Pani wątpliwość dotyczy tego, czy w świetle polskiego prawa może Pani zlecić taką wpłatę, w Pani imieniu osobie trzeciej, tzn. osobie, która jest wyznaczona do administrowania dobrami wspólnoty zakonnej, a następnie zrealizować jej odliczenie na podstawie art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne