01.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.976.2022.5.MZ

Skutki podatkowe w związku z dokonaniem darowizny samochodu osobowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 21 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w związku z dokonaniem darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 stycznia 2023 r. (wpływ 25 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Podlega Pan opodatkowaniu od dochodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej według stawki liniowej.

Zawarł Pan w listopadzie 2019 r. umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (dalej jako: „Umowa Leasingu”). Umowa wygasła w listopadzie 2022 r. w związku z jej wykonaniem - upływem okresu leasingu. Przedmiot leasingu - samochód osobowy (dalej jako: „Samochód” lub „Pojazd”) wykorzystywany był przez Pana na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tzw. użytku mieszanego, tj. zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwoty wydatków stanowiących raty leasingowe za korzystanie z Pojazdu, jak również wydatki ponoszone przez Pana w związku z eksploatacją pojazdu (w szczególności paliwo, ubezpieczenie, bieżące naprawy oraz części) rozliczane były przez Pana w okresie leasingu jako koszty uzyskania przychodu. Dokonywał Pan także rozliczenia podatku VAT naliczonego od wskazanych wyżej wydatków w wysokości 50% kwoty podatku. Zgodnie z postanowieniami Umowy, dokonał Pan wykupu Samochodu, po upływie okresu leasingu. Zapłata kwoty stanowiącej kwotę wykupu nastąpiła w październiku 2022 r. i została udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez leasingodawcę. Nie zaliczył Pan faktury VAT dokumentującej wykup Pojazdu do kosztów podatkowych; nie dokonał Pan również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury. Od chwili wykupu nie wykorzystuje i nie zamierza Pan wykorzystywać Pojazdu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wprowadził i nie zamierza Pan wprowadzać Pojazdu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również nie zalicza i nie zamierza zaliczać Pan wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją Pojazdu do kosztów uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatek naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wykup Pojazdu od leasingodawcy nie został przez Pana odliczony, gdyż Samochód nie został wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Rozważa Pan dokonanie darowizny Pojazdu na rzecz ojca. Pojazd nie jest wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne