25.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.135.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.135.2019.1.AK

Możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną stanu wolnego, nieprowadzącą działalności gospodarczej, którego głównym źródłem utrzymania jest działalność rolnicza. Jest współwłaścicielem dwóch mieszkań. Nieruchomości te nabył na przestrzeni wielu lat finansując ich zakup przede wszystkim z oszczędności. Miała to być alternatywa dla lokat bankowych, inwestycja w nieruchomości, stanowiąca długofalowe zabezpieczenie finansowe na starość, jak również w późniejszym okresie dla małoletniego dziś syna.

Mieszkania te do chwili obecnej były wynajmowane na podstawie długoterminowych umów najmu, a od osiągniętego dochodu Wnioskodawca odprowadzał do Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek w wysokości 8,5%. Aktualne umowy są zawarte do 30 czerwca 2019 r. Wnioskodawca nadmienia, że większość najemców tych mieszkań stanowili i stanowią studenci. Przewiduje, że może nie znaleźć w okresie wakacji nowych lokatorów, a co za tym idzie będzie ponosił koszty bieżącego utrzymania. Brak lokatorów oznacza też brak dochodu i w konsekwencji nieodprowadzanie do Urzędu Skarbowego zryczałtowanego podatku od najmu. Szukając w okresie letnim nowych najemców długoterminowych rozważa możliwość wynajmu na krótkie okresy. Nie przewiduje jednak ciągłego wynajmu w krótkich okresach, ponieważ nie jest tym zainteresowany, nie ma na to czasu. Tylko w okresie wakacji może liczyć na pomoc rodziny. Zatem wynajem krótkoterminowy nie byłby prowadzony w sposób ciągły i systemowo zorganizowany. Wnioskodawca nadmienia, że wynajem w okresach kilkudniowych nie będzie działalnością hotelową, nie będzie proponował usług hotelowych typu recepcja, gastronomia, sprzątanie, pranie, wymiana pościeli itp.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne