Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2017, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.185.2017.1.KW1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.185.2017.1.KW1
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2017 r. (data wpływu 4 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
10 listopada 2011 r. aktem notarialnym sporządzonym w kancelarii notarialnej przed notariuszem Wnioskodawczyni zawarła umowę dożywocia z państwem T. Niniejszą umową Wnioskodawczyni przeniosła na nich własność zabudowanej nieruchomości w zamian za zapewnienie mieszkania: dożywotnie utrzymanie polegające na dostarczaniu światła, opału, ubrania i wyżywienia, zapewnienie odpowiedniego pielęgnowania w chorobie oraz opieki lekarskiej, jak również poniesienie kosztów pogrzebu i utrzymania nagrobka. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że jest jedyną właścicielką nieruchomości. W związku z tym, że nie wywiązywali się z zawartej umowy, Wnioskodawczyni wniosła do sądu sprawę o rozwiązanie umowy dożywocia. Wyrokiem Sądu Okręgowego z 2 lutego 2015 r. została rozwiązana umowa dożywocia, wyrok uprawomocnił się 24 lutego 2015 r. Na podstawie tego wyroku Sąd Rejonowy zawiadomił o zmianach polegających na wykreśleniu prawa dożywocia, tym samym własność nieruchomości przeszła z powrotem na Wnioskodawczynię.
W lipcu 2017 r. podczas rozmowy w sprawie zawarcia umowy dożywocia z kolejnymi osobami, państwem K., notariusz zalecił Wnioskodawczyni upewnienie się, czy Wnioskodawczyni nie będzie musiała zapłacić 19% podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę, że od rozwiązania poprzedniej umowy dożywocia a zawarciem nowej nie upłynęło 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty