Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.822.2024.1.AKU
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pana rodzice – małżonkowie A i B na podstawie decyzji o przydziale z dnia 13 lipca 1994 r. nabyli do majątku objętego wspólnością prawo do lokalu mieszkalnego.
3 grudnia 2022 r. zmarła A, a spadek po niej w równych częściach (1/4) został nabyty przez męża B oraz dzieci: C, D, E, co zostało stwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 8 marca 2023 r.
18 maja 2024 r. zmarł B, a spadek po nim w równych częściach (1/3) został nabyty przez dzieci: C, D, E, co zostało stwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 15 lipca 2024 r.
W dniu 9 sierpnia 2024 r. wraz z rodzeństwem zawarł Pan umowę sprzedaży nabytego w spadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, tym samym doszło do jego sprzedaży.
Pytanie
Czy w związku z opisaną sytuacją, posiadając w chwili sprzedaży 1/3 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, powinien Pan zapłacić podatek od sprzedaży części, którą odziedziczył po tacie (B), a którą on odziedziczył po mamie (A) – 1/8 całości, ze względu na brak okresu 5 lat od nabycia przez niego tej części?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty