25.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2014, sygn. ITPP2/443-613/14/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-613/14/KT

Brak opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą potwierdzoną wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Całość swoich dochodów opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. stawką 19% (podatek liniowy). Posiada Pani status czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Planuje wycofać z działalności gospodarczej środek trwały w postaci nieruchomości stanowiącej grunt oddany w użytkowanie wieczyste zabudowany budynkiem biurowo-usługowym. Nieruchomość stanowi Pani majątek osobisty. Nabyła Pani grunt oddany w użytkowanie wieczyste w roku 2007, a następnie rozpoczęła wytwarzanie budynku biurowo-usługowego we własnym zakresie w roku 2009. Oddanie tego budynku do użytkowania miało miejsce w roku 2012. Nieruchomość była wykorzystywana w całości do prowadzonej działalności polegającej na wynajmie (objętej PKD 68.20.Z i wpisanej do zakresu prowadzonej działalności). Wynajem nieruchomości był opodatkowany podatkiem od towarów i usług w stawce 23%. Wytwarzając nieruchomość korzystała Pani z prawa do obniżenia podatku od towarów i usług należnego o podatek naliczony. Po wycofaniu nieruchomości z ewidencji środków trwałych nie zamierza Pani kończyć działalności gospodarczej, ale prowadzić ją dalej przy wykorzystaniu pozostałych składników przedsiębiorstwa. Po wycofaniu nieruchomości z ewidencji środków trwałych zamierza Pani w dalszym ciągu wynajmować wycofaną nieruchomość w ramach tzw. najmu prywatnego i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a jednocześnie w dalszym ciągu opodatkowywać usługę wynajmu podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne