Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.267.2024.1.PR
Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego w spadku mieszkania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
- A
2) Zainteresowane niebędące stroną postępowania:
- B
- C
Opis zdarzenia przyszłego
A wraz z matką B i siostrami: D i C odziedziczyli w spadku po zmarłym Państwa ojcu i mężu E mieszkanie własnościowe.
E otrzymał wyżej wymienione mieszkanie w spadku po swojej zmarłej siostrze i był jedynym spadkobiercą.
Siostra E F nabyła to mieszkanie własnościowe (...) 2004 r. i zmarła (...) 2022 r.
(...) 2022 r. zmarł E.
Następnie na Państwa wniosek 22 lutego 2023 r. Sąd Rejonowy w (…) wydał postanowienie sygn. akt (…), że spadek po F na podstawie ustawy nabył E.
(...) 2023 r. przed notariuszem zostało ustanowione poświadczenie dziedziczenia, z którego wynika, iż spadek po zmarłym E nabyli z mocy ustawy: żona B oraz dzieci: A, C, D, po 1/4 (jednej czwartej) części każde z nich.
6 października 2023 r. mieszkanie odziedziczone w spadku po E zostało przez Państwa sprzedane.
Pytanie
Czy od dokonania sprzedaży odziedziczonego w spadku mieszkania powinniście Państwo zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
1 stycznia 2019 r. po nowelizacji ustawy, po zbyciu nieruchomości otrzymanej w spadku, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, źródłem przychodu jest ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku nieruchomości, o których mowa w tym przepisie, do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości, wliczany jest nie tylko okres własności nieruchomości przysługujący spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia ale także okres własności nieruchomości spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości przez spadkobiercę upłynęło pięć lat – to odpłatne zbycie nie podlega opodatkowaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty