Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.575.2024.1.MW
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości otrzymanej częściowo w spadku oraz częściowo w wyniku działu spadku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowana będąca stroną postępowania:
(…)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…)
3.Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
(…)
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcy są rodzeństwem posiadającym na terytorium Polski nieograniczony obowiązek podatkowy.
W dniu (…) 2024 r. dokonali sprzedaży mieszkania (oraz przypadającego na nie udziału w nieruchomości wspólnej). Ww. nieruchomość stanowiła ich współwłasność w częściach ułamkowych w udziale po 1/3 na każdego. W jej posiadanie weszli w wyniku dziedziczenia i działu spadku po rodzicach.
Rodzice Wnioskodawców stali się wyłącznymi właścicielami mieszkania z dniem (…) 1985 r. na mocy dziedziczenia testamentowego. Rodzice otrzymali po 1/2 udziału do majątku odrębnego. Ojciec zmarł (…) 2011 r., co skutkowało odziedziczeniem przez Wnioskodawców po 3/32 udziału we własności mieszkania. Matka zmarła w dniu (…) 2021 r., po niej odziedziczyli po 5/32 udziałów. Ostatecznie po śmierci rodziców czwórka rodzeństwa (w tym troje Wnioskodawców) posiadała udział we własności mieszkania wynoszący po 1/4 każdy.
W dniu (…) 2021 r. ww. spadkobiercy zawarli umowę działu spadku w ten sposób, że bez spłat i dopłat każdy z Wnioskodawców otrzymał po 1/3 udziału w spadku (w tym taki sam udział w ww. mieszkaniu, które wchodziło w skład masy spadkowej). Czwarty z rodzeństwa (brat) zrezygnował ze swojego udziału na rzecz pozostałych w zamian za ustanowienie na jego rzecz nieodpłatnej dożywotniej służebności ww. mieszkania. W związku z tym Wnioskodawcy po podziale uzyskali majątek przekraczający swój pierwotny udział w spadku (1/3 wobec 1/4). Po śmierci brata służebność wygasła, a mieszkanie zostało sprzedane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty