Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.995.2023.2.MN
Możliwość skorzystania z umorzenia kwoty kredytu w zakresie kapitału i odsetek oraz ubezpieczenia kredytu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- prawidłowe w części dotyczącej skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty kapitału i odsetek;
- nieprawidłowe w części dotyczącej skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty ubezpieczenia niskiego wkładu własnego oraz z tytułu podwyżki marży wynikającej z brakującego wkładu własnego.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 grudnia 2023 r. (wpływ 17 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
We wrześniu 2023 r. po podpisaniu ugody z bankiem i zapłaceniu kwoty (…) zł, dokonał Pan spłaty zaciągniętego w 2006 r. kredytu hipotecznego denominowanego w CHF, którego umowa zawierała liczne klauzule abuzywne.
W wyniku ugody bank umorzył część kredytu w kwocie (…) zł.
Nigdy wcześniej nie korzystał Pan z umorzenia kredytu, całość kredytu była przeznaczona na zakup jednego mieszkania.
W czasie podpisywania ugody, po tym jak przedstawił Pan stan rzeczy, poinformowano Pana, że powinien Pan zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o indywidualną interpretację podatkową, aby była pewność, czy od kwoty tej ma Pan zapłacić podatek. Taką samą poradę otrzymał Pan również, gdy zadzwonił Pan na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej.
Po tym, jak przez wiele lat mieszkał Pan z dala od miejsca pracy, w 2005 r. mając coraz więcej obowiązków służbowych i nadgodzin, postanowił Pan poszukać mieszkania w miejscu, z którego dojazdy nie zajmowałyby tyle czasu (dojazd z dwiema przesiadkami). Prawa jazdy ani samochodu do dziś Pan nie ma, porusza się Pan komunikacją miejską.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty