Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.81.2023.2.AKR
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (cele mieszkaniowe).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan pismem z 9 marca 2023 r. (wpływ 9 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 4 stycznia 2022 r. sprzedał Pan nieruchomość, którą otrzymał jako darowiznę. Sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed upływem 5 lat od jej nabycia (otrzymania darowizny).
Przedmiotem sprzedaży były:
-nieruchomość stanowiąca lokal mieszkalny z przynależną komórką lokatorską,
-udział we współwłasności nieruchomości, stanowiącej lokal niemieszkalny wielostanowiskowego garażu podziemnego,
-trzy udziały we współwłasności zabudowanych nieruchomości gruntowych.
Dla lokalu mieszkalnego, oraz dla każdego z wyżej wymienionych udziałów, prowadzone są odrębne księgi wieczyste. Umowa sprzedaży jest sporządzona w formie jednego aktu notarialnego, w którym wyszczególniona jest odrębna cena sprzedaży lokalu mieszkalnego, oraz odrębna cena sprzedaży każdego z wyżej wymienionych udziałów. Środki uzyskane ze sprzedaży, przeznaczył Pan na realizację własnych celów mieszkaniowych. W dniu 17 grudnia 2021 r. podpisał Pan umowę deweloperską. Umowa deweloperska została sporządzona w formie jednego aktu notarialnego. Przedmiotem umowy jest: lokal mieszkalny oraz części nieruchomości wspólnej, oddane do wyłącznego korzystania czyli: balkon przylegający do lokalu mieszkalnego oraz miejsce postojowe usytuowane na kondygnacji 1 w budynku. W umowie deweloperskiej wyszczególniona jest cena za lokal mieszkalny, cena za balkon oraz cena za miejsce postojowe. W dniu 19 grudnia 2022 r. podpisał Pan umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności, umowę o podział do korzystania i pełnomocnictwo. Umowa ta została sporządzona w formie jednego aktu notarialnego. W umowie została ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego, z postanowieniem, że z własnością lokalu związany będzie udział we współwłasności działek gruntu stanowiących nieruchomość, oraz we współwłasności części budynków i urządzeń, które służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, a następnie przeniesiona została własność lokalu wraz ze związanym udziałem w nieruchomości wspólnej. W umowie został również dokonany podział do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej, w ten sposób, że każdoczesny właściciel lokalu będzie wyłącznie korzystał z balkonu przylegającego do lokalu, oraz z położonego w kondygnacji podziemnej miejsca postojowego, ze wskazaniem numeru tego miejsca. W umowie jest wyszczególniona łączna cena sprzedaży, która stanowi sumę wymienionej w umowie deweloperskiej ceny za lokal mieszkalny, ceny za balkon i ceny za miejsce postojowe. Prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą od dnia 2 listopada 2020 r., forma opodatkowania - podatek liniowy, sprzedana ww. nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty