Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.9.2023.2.SR
Przeznaczenie środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości na zakup nieruchomości w Polsce, której właścicielem stał się Wnioskodawca zamieszkujący obecnie na stałe poza Polską, jednak mający w planach zamieszkanie w tej nieruchomości po powrocie do Polski na stałe.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 stycznia 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 2 marca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od jesieni 2009 r. nie zamieszkuje na terytorium Polski, przebywa bowiem na stałe na terenie Wielkiej Brytanii; tam też ma miejsce zamieszkania i jest to Jego aktualne centrum interesów życiowych. Posiada także status tamtejszego rezydenta podatkowego. Tym niemniej Wnioskodawca nie zerwał z Polską relacji, wręcz przeciwnie, kiedy tylko może odwiedza Jego kraj rodzinny, a po zakończeniu pracy w Wielkiej Brytanii zamierza ponownie wrócić do Polski, z którą jest emocjonalnie i rodzinnie trwale związany.
Wnioskodawca w lutym 2022 r. dokonał sprzedaży, nabytego w drodze darowizny we wrześniu 2021 r., udziału w nieruchomości położonej w Polsce. Sprzedana nieruchomość położona jest w rodzinnej miejscowości Wnioskodawcy, z którą wiążą go wciąż ścisłe więzy emocjonalne.
Sprzedaży dokonano jeszcze przed upływem 5 lat od nabycia tego udziału w nieruchomości (nabycie nastąpiło w drodze darowizny).
Sprzedaż udziału w nieruchomości dokonana przez Wnioskodawcę była związana ze sprzedażą także przez pozostałych współwłaścicieli (krewnych Wnioskodawcy) całej nieruchomości. Dokonane sprzedaże były jedynym sposobem na likwidację wszelkich problemów formalnych jakie do tej pory wynikały ze współwłasności nieruchomości. Pomimo bowiem wielu prób porozumienia się z pozostałymi współwłaścicielami, nie można było ustalić stałych reguł partycypacji poszczególnych współwłaścicieli w zakresie utrzymania nieruchomość. Sprzedany dom miał ponad 100 lat, nigdy nie był gruntownie remontowany, szereg urządzeń dziś już niezbędnych dla mieszkańców, w tym np. łazienka, było improwizowanych, prowizorycznych. Nie było zatem stać współwłaścicieli na utrzymanie, ani remont tak dużego, starego domu, wybudowanego w technologii drewnianej. Tym niemniej, rozwiązując sprzedażą problem współwłasności Wnioskodawca utracił miejsce, w którym mógł przebywać podczas swoich licznych wizyt w Polsce. W związku z tym Wnioskodawca nabył nową nieruchomość mieszkalną położoną w tej samej rodzinnej miejscowości, tj. w tej, w której położona była uprzednio sprzedana nieruchomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty