20.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.73.2023.1.AKR

Wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 29 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą fizyczną, obywatelką Polski, podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Od 2006 r. prowadziła Pani jednoosobową działalność gospodarczą, którą zamknęła z dniem 31 grudnia 2022 r. Wniosek Pani nie dotyczy jednak prowadzonej działalności gospodarczej.

W 1992 r. zawarła Pani związek małżeński. Do 10 grudnia 2020 r. przez cały okres trwania małżeństwa łączyła Panią z mężem wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa), zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

W trakcie trwania małżeństwa, wspólnie z mężem zakupiła Pani nieruchomość gruntową (w 2007 r.), na której następnie, również w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, wybudowany został dom, oddany do użytkowania w 2010 r. (dalej: „Nieruchomość”).

W wyniku zawartej Umowy majątkowej małżeńskiej w dniu 10 grudnia 2020 r. stała się Pani wyłącznym właścicielem Nieruchomości, która wcześniej należała do majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z Umową majątkową małżeńską Pani małżonkowi przysługiwało ograniczone prawo rzeczowe - nieodpłatna, dożywotnia, osobista służebność mieszkania (domu) należącego do Nieruchomości domu, polegająca na korzystaniu przez męża z jego całej części mieszkalnej. Dodatkowo w Umowie majątkowej małżeńskiej wskazano, że małżonkowi przysługuje również ograniczone prawo rzeczowe - nieodpłatne, dożywotnie użytkowanie Nieruchomości stanowiącej działki, polegające na korzystaniu przez męża z gruntu według jego uznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne