Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.629.2022.4.EC
Nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie przez Pana nieruchomości (działek), nabytej w 2001 r. w wyniku umowy kupna-sprzedaży, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Oznacza to, że przychód z tego tytułu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 września 2022 r. (data wpływu 13 września 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, polski rezydent podatkowy, jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą między innymi, od roku 2011, w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym od momentu zawarcia związku małżeńskiego obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi i nie prowadziła w przeszłości żadnej działalności gospodarczej w związku z czym nie jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca wraz z małżonką, nabyli w roku 2001, a więc 10 lat przed rozpoczęciem przez Wnioskodawcę prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie realizacji projektów budowlanych, działkę gruntu o numerze 1 będąca gruntem rolnym o całkowitej powierzchni 1,03 ha położonym w miejscowości (...) w powiecie (…). Zakupu tego Wnioskodawca wraz z małżonką dokonali do majątku osobistego, niezwiązanego z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Podstawą zakupu był jedynie akt notarialny - umowa sprzedaży z uwagi na to, iż sprzedający był osobą fizyczną nieprowadząca działalności gospodarczej zarówno w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, jak i podatku VAT. W późniejszych latach, decyzją gminy, teren, na którym znajduje się działka został objęty (niemal w całości, bo nowy plan nie objął małego kawałka działki) miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Obecnie grunt ten nadal jest gruntem rolnym, Wnioskodawca nie występował z wnioskiem do Starosty o wyłączenie go z produkcji rolniczej, nie występowano też o ustalenie lub zmianę przeznaczenia terenu. Na dzień złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, grunt ten stanowi jedną całość, jednakże Wnioskodawca udzielił pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnikowi zajmującemu się obrotem nieruchomościami do wystąpienia w imieniu Wnioskodawcy do Wójta Gminy (…) z wnioskiem o podział tej nieruchomości na 6 działek budowlanych w celu ich sprzedaży. Grunt ten jest nieuzbrojony w żadne przyłącza. Wnioskodawca dotychczas nie wystąpił z żadnymi wnioskami dotyczącymi ustalenia warunków przyłączy zarówno energii, jak i wodno-kanalizacyjnych. W związku z faktem, iż od chwili nabycia tego gruntu, tj. od 2001 r. był on nieużytkowany w żaden sposób, Wnioskodawca w marcu 2020r. postanowił użyczyć tę nieruchomość miejscowemu rolnikowi w na cele rolnicze w związku z prowadzonym przez tego rolnika gospodarstwem rolnym. Z powyższego tytułu Wnioskodawca nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, natomiast biorący w użyczenie wykorzystując ten grunt do działalności rolniczej utrzymuje go we właściwej kulturze i dobrostanie zabezpieczając tym samym przed degradacją. Umowa ta jest umową użyczenia o której mowa w art. 710 w związku z art. 713 Kodeksu cywilnego. Umowa ta została zawarta jedynie przez Wnioskodawcę, za zgodą jego małżonki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty