PIT-11 za 2024 r. – jak przygotować korektę informacji podatkowej
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także niebędący płatnikami: rolnicy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej zobowiązani są przygotować i przesłać w formie elektronicznej do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego imienne informacje o osiągniętych przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Termin na przekazanie urzędowi omawianej informacji za 2024 r. upłynął z końcem stycznia 2025 r. Natomiast korektę tego dokumentu należy przekazać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Składając informację korygującą, należy oznaczyć ten tryb w PIT-11. Płatnik co do zasady nie ma obowiązku uzasadnienia przyczyn korekty.
Informację PIT-11 za 2024 r. oraz jej korektę płatnicy składają na formularzu w wersji 29. Jest to ten sam wzór, który obowiązywał w 2023 r. Terminem na przekazanie PIT-11 podatnikom jest 28 lutego 2025 r. W czasie między przesłaniem tej informacji do urzędu w ostatnim terminie a przedłożeniem jej podatnikowi mogą pojawić się nieznane/nowe okoliczności, które wpłyną na treść informacji podatkowej. Może się też okazać po 31 stycznia 2025 r., że informacja ta nie została przez płatnika przekazana do urzędu skarbowego.
Poniżej zwracamy uwagę na często występujące nieprawidłowości w sporządzaniu PIT-11, których skutkiem powinna być korekta informacji, a w niektórych przypadkach pierwszorazowe jej złożenie.
(?) W połowie października 2024 r. zostaliśmy przejęci przez nowego pracodawcę. Krótko przed przejęciem kilka osób rozwiązało umowy o pracę. Dla tych pracowników wystawiliśmy PIT-11 z danymi identyfikacyjnymi poprzedniego pracodawcy. Czy powinniśmy skorygować te informacje?
Przejęcie zakładu przez innego pracodawcę powoduje, że prawa i obowiązki, w tym podatkowe, przechodzą na nowy podmiot. Od chwili przejęcia za rozliczenia pracowników za cały rok odpowiada nowy płatnik. Zatem powinni Państwo skorygować PIT-11 w części dotyczącej danych płatnika. Do korekty rekomenduje się załączenie uzasadnienia jej przyczyn – mamy bowiem do czynienia ze zmianą podmiotu wystawiającego tę informację.
Rys. 1. Część wstępna PIT-11, i dotycząca danych identyfikujących płatnika (składającego)
(?) Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę z końcem grudnia 2024 r. Osoba ta była cudzoziemcem i nie miała numeru PESEL. Nie pozyskała tego numeru w czasie zatrudnienia i przed wyjazdem do kraju zamieszkania, mimo wielu próśb pracodawcy. Nie mamy z nią żadnego kontaktu i w związku z brakiem PESEL nie przekazaliśmy PIT-11 do końca stycznia 2025 r. do urzędu skarbowego. Czy możemy złożyć tę informację w postaci papierowej wraz z czynnym żalem?
W tej sytuacji powinni Państwo złożyć PIT-11 w formie papierowej na znane Państwu dane byłego pracownika do właściwego urzędu skarbowego, według adresu zamieszkania w Polsce tej osoby. Wśród tych danych powinny się znaleźć takie informacje, jak: zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika i kraj jego wydania, rodzaj dokumentu identyfikacyjnego. Obecnie nie jest już możliwe przesłanie PIT-11, wskazując zastępczo numer PESEL jako „99999999999”. Mimo, iż nie jest wykonaniem obowiązku sporządzenie PIT-11 w postaci papierowej i przesłanie pocztą czy przekazanie urzędowi skarbowemu np. przez e-PUAP. W tych okolicznościach nie można winić Państwa za niepozyskanie od pracownika numeru PESEL. W takim przypadku należy skorzystać z dyspozycji art. 1 § 3 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. Zatem do PIT-11, w związku z przesłaniem go po terminie, należy załączyć uzasadnienie przyczyn niedopełnienia przez Państwa obowiązku przekazania urzędowi informacji w terminie i przekazania go w innej formie niż obowiązująca. W ten sposób unikną Państwo odpowiedzialności karnoskarbowej w postaci grzywny.
Rys. 2. Część C PIT-11. Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania podatnika
(?) Jesteśmy agencją zrzeszającą kilka spółek. Na początku lutego 2025 r. otrzymaliśmy zawiadomienie od jednej ze spółek o przyznaniu w 2024 r. niektórym naszym pracownikom bonów świątecznych, które były finansowane w części również przez naszą spółkę ze środków zfśs powyżej rocznego limitu (powyżej 1000 zł). Czy w tej sytuacji powinniśmy skorygować PIT-11, czy wystarczy zaświadczenie wydane pracownikowi o wysokości przychodu z tego tytułu?
Ponieważ świadczenie było finansowane z Państwa zasobów, mają Państwo obowiązek skorygowania PIT-11 w części dotyczącej przychodów ze stosunku pracy. Ze względu na łączący Państwa z pracownikiem stosunek pracy to jest właściwy sposób na poinformowanie urzędu o powiększeniu przychodu z tego tytułu, a nie zaświadczenie, na podstawie którego pracownik musiałby doliczyć dodatkowy przychód do pozostałych przychodów wykazywanych w zeznaniu rocznym. Źródłem przychodu z tytułu świadczeń z zfśs przyznanych pracownikom, przekraczających roczny limit zwolnienia, jest stosunek pracy lub pokrewny, np. stosunek służbowy czy spółdzielczy.
Rys. 3. Część E PIT-11. Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki na ubezpieczenia społeczne
(?) Nadpłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie za pracę. Ze względu na wysokość kwoty nie domagamy się jej zwrotu. W PIT-11 nie wykazaliśmy tego przychodu jako pochodzącego ze stosunku pracy, lecz z innych źródeł, uznając go za niezwiązany z zatrudnieniem. Czy mieliśmy rację?
Źródłem tego dodatkowego wynagrodzenia dla pracownika jest stosunek pracy. Nie zmienia się kwalifikacja przychodu ze względu na to, że doszło do nadpłaty wynagrodzenia. Powinni Państwo wykazać nadpłatę również jako przychód ze stosunku pracy. Zatem w tej sytuacji należy skorygować PIT-11, zerując przychód z części E informacji w pkt 15 i powiększając o tę kwotę przychód ze stosunku pracy w pkt 1.
Rys. 4. Część E PIT-11. Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki na ubezpieczenia społeczne
(?) W 2025 r. otrzymaliśmy informację o zmianie podlegania ubezpieczeniom w ZUS w 2024 r. jednego z naszych zleceniobiorców (oprócz ubezpieczenia zdrowotnego powinien podlegać również ubezpieczeniom społecznym). W PIT-11 za 2024 r. wykazaliśmy prawidłowe wartości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek (wszystkie kwoty po korekcie). Czy nasze postępowanie było prawidłowe?
We wskazanej przez Państwa sytuacji nie było podstaw do korygowania zarówno składek, jak i podatku. Stan faktyczny, jaki istniał w 2024 r., powinien mieć odzwierciedlenie w PIT-11 za ten rok. Informacja o korekcie będzie miała wpływ na rozliczenia w roku, w którym otrzymali Państwo zawiadomienie z ZUS, tj. 2025 r. Zatem powinni Państwo przywrócić stan faktyczny istniejący przed dokonaniem korekty, wykazując wszystkie poprzednie wartości.
W interpretacji indywidualnej z 24 marca 2020 r. (0112-KDIL2-1.4011.278.2020.1.DJ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że informacja PIT-11 służy do odwzorowania zaistniałego w trakcie roku podatkowego stanu faktycznego, a nie do jego kreowania. Zatem w informacji PIT-11 składanej za dany rok podatkowy płatnik powinien wykazać m.in. i takie kwoty potrąconych w roku podatkowym ze środków podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także zaliczek na podatek, które odzwierciedlają jego działania jako płatnika, tzn. kwoty faktyczne pobrane w tym roku podatkowym.
Rys. 5. Część E PIT-11. Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki na ubezpieczenia społeczne
Rys. 6. Część G PIT-11. Informacja o przychodach zwolnionych od podatku, załączniku oraz o pobranych przez płatnika składkach: na ubezpieczenie zdrowotne oraz członkowskich na rzecz związków zawodowych
art. 39 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1635
art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1831
art. 1 § 3, art. 80 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 628; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1721
POWOŁANE STANOWISKA URZĘDOWE:
- interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 24 marca 2020 r. (0112-KDIL2-1.4011.278.2020.1.DJ)
Alicja Kozłowska
specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty