Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.167.2022.2.SP
Ustalenie czy sprzedaż nieruchomości będzie skutkowała koniecznością zapłacenia podatku dochodowego i jeśli tak, to w jakiej wysokości.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 16 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy sprzedaż nieruchomości będzie skutkowała koniecznością zapłacenia podatku dochodowego i jeśli tak, to w jakiej wysokości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Grunt został zakupiony 12.03.1998 roku przez nas na zasadzie wspólności małżeńskiej z zamiarem, że na tymże gruncie zostanie pobudowana hala magazynowa z przeznaczeniem na magazyn. Grunt był i jest nadal gruntem prywatnym, nigdy nie był składnikiem majątkowym firmy, nie był amortyzowany, odsetki od kredytu zaciągniętego w banku na zakup gruntu, nie były w zaliczane do kosztów w księdze przychodów i rozchodów. W dniu 03.11.1999 r. na wspominanym gruncie pobudowaliśmy halę magazynową, która została wpisana do księgi środków trwałych firmy i przeznaczona na potrzeby firmy mojego męża. Mąż jako czynny podatnik podatku od towarów i usług odliczył podatek naliczony od faktury zakupowej hali. Hala była wykorzystywana na potrzeby firmy męża nieprzerwanie od 01.01.2000 roku do dnia wykreślenia firmy z ewidencji działalności gospodarczej z zachowaniem procedury z tym związanej (remanent likwidacyjny, zawiadomienie Urzędu Miasta A., Urzędu Skarbowego w A.) tj. do 31.08.2007 roku. Po zaprzestaniu działalności gospodarczej od dnia 31.08.2007 r. mąż nadal jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz ja, wynajmowaliśmy halę w charakterze wynajmu prywatnego firmom, które prowadziły tam działalność gospodarczą. W dniu 25.05.2021 r., mąż zrezygnował z dalszego wynajmu nieruchomości i złożył w Urzędzie Skarbowym w A. za pośrednictwem Profilu Zaufanego deklarację VAT-Z, informując Naczelnika urzędu Skarbowego w A. o rezygnacji z listy czynnych podatników podatku towarów i usług. W dniu 16 czerwca 2021 r. po podziale majątku wspólnego, sporządzonego w formie aktu notarialnego, zostałam samoistnym właścicielem gruntu i pobudowanej na tym gruncie hali. Halę nadal wynajmuję w ramach wynajmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ze względu na nieprzekroczenie limitu rocznych przychodów z najmu (200.000,00 zł słownie dwieście tysięcy złotych) jestem podmiotowo zwolniona z obowiązku bycia czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze względu na swój wiek, zdecydowałam o sprzedaży tej nieruchomości (gruntu i hali).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty