27.05.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.281.2020.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.281.2020.1.KK

Skorzystania z ulgi mieszkaniowej w związku z wydatkowaniem przez Wnioskodawczynię własnych oszczędności na zakup nieruchomości oraz budowę domu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2020 r. (data wpływu 27 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przez Wnioskodawczynię własnych oszczędności na zakup nieruchomości oraz budowę domu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przez Wnioskodawczynię własnych oszczędności na zakup nieruchomości oraz budowę domu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Od ponad 60-ciu lat Wnioskodawczyni mieszka wspólnie z mamą. Mieszkanie jest duże (114 m2) i przez wiele lat stanowiło dwa odrębne mieszkania. Jedno zajmowała mama z tatą, a drugie Wnioskodawczyni z mężem. Wspólną częścią był przedpokój i łazienka. Mieszkanie było komunalne, ale kiedy przepisy pozwoliły na wykup mieszkania na własność, rodzina to uczyniła. Ponieważ właścicielem mogła być jedna osoba, została nim mama Wnioskodawczyni.

Po śmierci taty rodzina prowadziła wspólnie gospodarstwo, a w październiku 2018 r. mama Wnioskodawczyni zadecydowała, że mieszkanie przepisze Wnioskodawczyni z zastrzeżeniem dożywocia (akt notarialny z dnia 16 października 2018 r.). Mieszkanie jest bardzo ładne, ale mieści się na III piętrze w kamienicy (bez windy). Mama Wnioskodawczyni ma 83 lata, Jej mąż jest inwalidą I grupy, Wnioskodawczyni ma 63 lata i coraz bardziej zaczynają odczuwać niedogodności z tym związane (np. wniesienie większych zakupów). Rodzina postanowiła wybudować mały parterowy domek, bez żadnych barier architektonicznych, przystosowany dla osób starszych i inwalidy, tak żeby mamie i im było wygodnie. Aktem notarialnym z dnia 21 listopada 2018 r. została zakupiona działka budowlana. Niestety osobom we wskazanym wieku banki nie chcą udzielać pożyczki, mimo że wszyscy mają dochody (emerytury, rentę). W związku z tym, pieniądze ze sprzedaży mieszkania w całości mają być przeznaczone na budowę domu (kwota poniesionych kosztów na budowę przekroczy wartość sprzedawanego mieszkania). Mieszkanie jednak będzie mogło zostać sprzedane dopiero w tym momencie, kiedy dom będzie już w takim stanie, że można w nim mieszkać i normalnie funkcjonować. Aby zrealizować zamierzony plan, Wnioskodawczyni wraz z rodziną byli zmuszeni wykorzystać odłożone oszczędności na czarną godzinę, pomaga im też pozostała rodzina. Dom będzie gotowy do zamieszkania w lipcu 2020 r., mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne