30.03.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2017, sygn. 3063-ILPP1-1.4512.60.2017.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 3063-ILPP1-1.4512.60.2017.1.MW

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału we współwłasności budynku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2017 r. (data wpływu 14 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału we współwłasności budynku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału we współwłasności budynku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą od 1999 r. W ramach tej działalności wykorzystuje lokal użytkowy, który od 2004 r. wynajmowany jest innym przedsiębiorcom. Znajduje się on w budynku, który Wnioskodawca budował wspólnie z pięcioma innymi inwestorami na działce wykorzystywanej w związku z posiadanym prawem użytkowania wieczystego. Udział poszczególnych inwestorów w prawie użytkowania wieczystego wynosi po 16,7%, natomiast w przypadku dwóch inwestorów po 16,6%. Budynek jako całość nie został ukończony, gdyż część inwestorów zaprzestała (przynajmniej tymczasowo) kontynuacji inwestycji. Zgodnie z umową poszczególni współużytkownicy wieczyści w budowanym budynku ponosili koszty budowy lokalu, który w przyszłości mieli użytkować, powiększone o niektóre koszty wspólne (np. dachu, klatek schodowych itp.). Ponieważ większość współinwestorów nie była zainteresowana szybkim zakończeniem inwestycji, zaś lokal, w którym Wnioskodawca miał prowadzić działalność, był gotowy i zdatny do użytku, Wnioskodawca wystąpił o pozwolenie na użytkowanie tej części budynku. Zostało ono wydane w dniu 31 grudnia 2003 r. i lokal został wpisany do ewidencji środków trwałych. Po tej dacie nie były ponoszone żadne nakłady, które zwiększałyby wartość początkową środka trwałego. W trakcie inwestycji związany z nią podatek naliczony obniżał podatek należny. Formalnie lokal nie został wyodrębniony jako osobna nieruchomość, podobnie jak wszystkie pozostałe lokale w budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne