Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2016, sygn. IPPP3/4512-1045/15-2/WH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-1045/15-2/WH
Podstawa opodatkowania dla czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki z o.o. w zamian za udziały.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2015 r. (data wpływu 21 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą prawną z siedzibą położoną na terytorium Polski, będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: VAT). Wnioskodawca jest w posiadaniu prawa własności nieruchomości (dalej jako: Nieruchomość). Nieruchomość ta została uprzednio nabyta, w formie aktu notarialnego, przez Wnioskodawcę w roku 2007 w wyniku zakupu od czynnego podatnika podatku od towarów i usług, a transakcja ta podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Z tytułu nabycia nieruchomości Wnioskodawca wykazał naliczony podatek od towarów i usług.
Wnioskodawca rozważa zbycie na rzecz innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Nowa Spółka) Nieruchomości. Zbycie zostałoby dokonane poprzez wniesienie przez Wnioskodawcę Nieruchomości w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), w zamian za otrzymane przez Wnioskodawcę udziały w Nowej Spółce. Wartość wkładu niepieniężnego zostanie w części wniesiona na pokrycie kapitału zakładowego, natomiast nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością nominalną udziałów obejmowanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport (tzw. agio) zostanie wniesiona na kapitał zapasowy Nowej Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty