Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.593.2024.3.AB
Nieuznanie zbywanych składników majątku za przedsiębiorstwo i zorganizowaną część przedsiębiorstwa, opodatkowania dostawy Nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku VAT
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
7 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zbywanych składników majątku za przedsiębiorstwo i zorganizowaną część przedsiębiorstwa, opodatkowania dostawy Nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku VAT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 grudnia 2024 r. (wpływ 10 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
(...)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis zdarzenia przyszłego
(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przekształcona ze spółki (...) Sp. z o.o. (...) S.K.A., działającej wcześniej pod nazwą (...) Sp. z o.o. (...) S.K.A. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Sprzedający”) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i jest czynnym podatnikiem VAT. Zgodnie z danymi zawartymi w rejestrze przedsiębiorców KRS, głównym przedmiotem jej działalności jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Sprzedający prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości.
(...) (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Kupujący”) jest spółką utworzoną i funkcjonującą zgodnie z prawem austriackim, mającą formę prawną spółki (…) będącą odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kupujący ma siedzibę w (...) i jest rezydentem podatkowym Austrii. Kupujący jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Austrii, gdzie posiada numer VAT (…). W Polsce Kupujący złożył wniosek o rejestrację jako podatnik VAT i obecnie oczekuje na rejestrację. W dniu przeprowadzenia opisanej niżej Transakcji Kupujący będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty