Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2016, sygn. IPPP2/4512-1231/15-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-1231/15-2/BH
Podstawą opodatkowania będzie wartość nominalna udziałów, które Wnioskodawca obejmie w spółce kapitałowej w zamian za aport nieruchomości, pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT. Na podstawę opodatkowania nie będzie składać się natomiast kwota przekazana na kapitał zapasowy w zamian za to świadczenie, ponieważ Wnioskodawca nie otrzyma żadnego świadczenia zwrotnego/ przysporzenia majątkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2015 r. (data wpływu 22 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia aportem nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowym w zamian za udziały w spółce kapitałowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia aportem nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowym w zamian za udziały w spółce kapitałowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką jawną z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca rozważa wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego (dalej: Spółka) wkładu niepieniężnego w postaci prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych zabudowanej budynkiem biurowym (dalej: Wkład Niepieniężny albo Aport). W zamian za wniesienie Wkładu Niepieniężnego do Spółki Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce. Objęcie udziałów Spółki przez Wnioskodawcę nastąpi powyżej ich wartości nominalnej, czyli Wnioskodawca obejmie udziały o wartości nominalnej niższej niż ich wartość emisyjna. Różnica pomiędzy wartością emisyjną a wartością nominalną, stanowiąca tzw. agio, zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Na dzień wniesienia Wkładu Niepieniężnego, Wnioskodawca będzie posiadał aktualną wycenę wartości rynkowej Wkładu Niepieniężnego, dokonaną przez uprawnionego rzeczoznawcę lub inny niezależny podmiot. Wartość rynkowa Wkładu niepieniężnego będzie równa wartości emisyjnej udziałów Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty