08.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. IPPB2/436-586/13-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-586/13-2/AF

Dysponentem masy spadkowej po śmierci spadkodawcy nie staje się spadkobierca, lecz wykonawca lub administrator spadku, który rozporządza nim do momentu przekazania go spadkobiercom. Zatem spadkobierca nie nabywa praw do spadku do momentu otrzymania od zarządcy całego swojego udziału w masie spadkowej. W przedmiotowej sprawie obowiązek w podatku od spadków i darowizn powstanie z chwilą otrzymania przez spadkobiercę całości masy spadkowej wraz z tytułem prawnym do spadku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 25 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W sierpniu 2013 roku Wnioskodawczyni otrzymała pismo (data pisma 9 sierpnia 2013 r.) z kancelarii prawnej w Wielkiej Brytanii informujące, że powyższa kancelaria prawna zakończyła postępowanie związane z wykonaniem woli zmarłego. Zgodnie z prawem brytyjskim obywatel Wielkiej Brytanii uwzględnił osobę Wnioskodawczyni w sporządzonym testamencie, który po jego śmierci został powierzony do wykonania przez ww. kancelarię prawną. Zmarły stanowił dla Wnioskodawczyni osobę zaliczoną do trzeciej grupy podatkowej w rozumieniu polskich przepisów o spadku. W przedmiotowym piśmie kancelaria prawna poinformowała Wnioskodawczynię w szczególności, że:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne