Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.12.2024.1.PB
W zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych po zmarłym partnerze z Pracowniczego Programu Emerytalnego z Wielkiej Brytanii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 23 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych po zmarłym partnerze z Pracowniczego Programu Emerytalnego z Wielkiej Brytanii. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Brak opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabytych środków z Pracowniczego Programu Emerytalnego z Wielkiej Brytanii. W marcu 2023 r. w Wielkiej Brytanii zmarł Pani długoletni partner (data śmierci: 3 marca 2023 r.), który mieszkał tam i pracował od 2010 r. Był on członkiem Pracowniczego Programu Emerytalnego, który prowadzony był w ramach jego zakładu pracy (…) i zarządzany przez administratora, firmę (…). W ramach Programu, pracodawca oraz pracownik przekazywali regularnie kwoty na emeryturę pracownika. W dniu 24 kwietnia 2017 r. Pani partner, pisemnym upoważnieniem, na formularzu administratora, ustanowił Panią jedynym beneficjentem 100% zgromadzonych w programie środków, w razie jego śmierci. Po śmierci partnera złożyła Pani do administratora PPE wniosek o wypłatę zgromadzonych w Programie środków. Administrator Pracowniczego Programu Emerytalnego na podstawie zapisu i zgodnie z wolą zmarłego partnera, podjął decyzję o przyznaniu Pani i wypłacie zgromadzonych w Pracowniczym Programie Emerytalnym środków, które to otrzymała Pani jednorazowym przelewem na konto 1 września 2023 r., w kwocie 62.901,76 GBP. Wypłata środków nie nastąpiła tytułem dziedziczenia, lecz na podstawie pisemnej dyspozycji, wskazującej Panią, jako beneficjenta. Wypłata środków nastąpiła w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego, prowadzonego dla zakładu pracy przez pracodawcę Pani partnera (…), jako Pracowniczy Program Emerytalny (…), działający według zasad prawa dotyczącego pracowniczych programów emerytalnych w Wielkiej Brytanii i została wypłacona jednorazowo. W związku z tym, że wypłata środków z PPE nastąpiła na zasadzie uznaniowej, a nie na zasadzie dziedziczenia, a jednocześnie taka forma nabycia nie jest wymieniona w zamkniętym katalogu tytułów nabycia (art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn), środki, które otrzymała Pani nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty