Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.32.2024.1.PB
W zakresie możliwości skorzystania z prawa do ulgi mieszkaniowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania z prawa do ulgi mieszkaniowej:
- w części dotyczącej 3/4 udziału w budynku mieszkalnym – jest prawidłowe,
- w części dotyczącej 3/4 udziału w nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest budynek – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania z prawa do ulgi mieszkaniowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Nabyła Pani część budynku mieszkalnego w drodze spadku. Testament Repetytorium A. Numer (…), jako jedyny spadkobierca (siostrzenica) po zmarłej L. P. urodzonej (...) 1942 r. zmarłej (...) 2023 r. Pani ciocia była właścicielem budynku i nieruchomości w ½ części i Pani wujek (jej mąż) w ½ części. Nie posiadali dzieci. Po jego śmierci w grudniu 1989 r., Pani ciocia została właścicielem budynku i nieruchomości w ¾ części, a ¼ części do dnia dzisiejszego podzielona jest na rodzeństwo Pani wujka lub ich dzieci (księga wieczysta Nr (…)). Do dnia śmierci Pani cioci, sprawa własności budynku i nieruchomości po Pani wujku nie została uregulowana (postępowanie w toku). Pani nabyła spadek w całości z dobrodziejstwem inwentarza postanowieniem Sądu Rejonowego w B. z (...) stycznia 2024 r. Nieruchomość położona w S. przy ulicy (…) zabudowana budynkiem mieszkalnym o powierzchni użytkowej 80 m oraz powierzchni gruntu 500 m. W drodze spadku jest Pani osobą zaliczoną do 2 grupy podatkowej, ma Pani obywatelstwo Polskie, nie jest Pani właścicielem innego budynku lub lokalu mieszkalnego, nie przysługuje Pani spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, nie jest Pani najemcą lokalu ani budynku. Będzie Pani zamieszkiwać w nabytym lokalu nie dokonując jego zbycia przez okres 5 lat. Nadmienia Pani, że zamieszkuje i jest Pani zameldowana na stałe od 18 roku życia w nabytej nieruchomości. Będąc jedyną osobą, z najbliższych członków rodziny (Pani ciocia nie posiadała dzieci), opiekowała się Pani nią wraz z mężem i własnymi dziećmi. Pani ciocia posiadała I grupę inwalidzką od około 2003 r., z powodu (…). Zapewnialiście Państwo jej zakupy, lekarstwa, wizyty u lekarzy, posiłki oraz codzienną opiekę. Opiekę nad Pani ciocią sprawował również Pani mąż T. P. do dnia jego śmierci, tj. 2 maja 2023 r., który zamieszkiwał pod adresem (…), będąc zameldowany pod adresem (…). Przez ostatnie 2 miesiące życia L. P. doznała (…) w wyniku przewrócenia się, co spowodowało jej całkowite unieruchomienie. Po próbie zorganizowania opiekunki z MOPS-u (za określonym wynagrodzeniem), podczas Państwa nieobecności w domu (wyjście do pracy), opieka nie była dla Pani cioci wystarczająca, ponieważ opiekunka nie mogła podać leków ani (…). L. P. wymagała opieki 24 na dobę, a po śmierci Pani męża nie byliście Państwo w stanie takiej opieki zapewnić. Z powodu nadwagi oraz ograniczonej motoryki Pani cioci, znacznej ilości chorób (…) oraz Pani aktywności zawodowej musieliście Państwo podjąć decyzję o przekazaniu Pani cioci do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty