22.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.246.2024.2.LM

Analizując treść przepisu art. 14 ust. 3 oraz treść art. 4a ust. 1 powołanej wyżej ustawy zauważyć należy, że ustawodawca w sposób jednoznaczny określił, że do I grupy podatkowej zdefiniowanej przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz odpowiednio – do grupy osób określonych w art. 4a ustawy, zaliczone mogą zostać wyłącznie enumeratywnie wymienione w nich osoby. Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, w Pana sytuacji nie ma również zastosowania art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabycie w Pana przypadku ma bowiem miejsce z datą śmierci spadkodawczyni (cyt. już art. 925 w pow. z art. 924 Kodeksu cywilnego), czyli w 2019 r. Jak wynika z powyżej przywołanych uregulowań – ww. art. 14 ust. 4a ustawy nie ma zastosowania do nabycia, które miało miejsce przed wejściem w życie tego przepisu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m. in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pana ciotka, niezamężna i bezdzietna, która wychowywała Pana w rodzinie zastępczej, zapisała Panu w testamencie mieszkanie własnościowe, w którym mieszkał Pan razem z nią, a po ślubie zamieszkała z Państwem Pana małżonka i dzieci. Z mieszkania wymeldował się Pan w (…) r., gdy otrzymał Pan własne mieszkanie(…) r. ciotka zapisała Panu ww. mieszkanie w testamencie. Spadkodawczyni zmarła (…) 2019 r., a (…) 2019 r. złożył Pan do Sądu Rejonowego w (…) wniosek o nabycie spadku. Testament został otwarty na rozprawie (…) r. Sąd Rejonowy I instancji wydał wyrok (…) r. uznając Pana jedynym spadkobiorcą. Na wniosek członka rodziny zostało złożone odwołanie do Sądu Okręgowego w (…). (…) 2024 r. Sąd II instancji wydał wyrok potwierdzający nabycie przedmiotowego mieszkania w spadku przez Pana. Spadkodawczyni nabyła prawo do mieszkania własnościowego w roku (…) r., przekształcając je z mieszkania lokatorskiego – przydział sporządzony (…) r. Spadkodawczyni – siostra Pana matki, której Sąd Powiatowy w (…) z tymczasową siedzibą w (…) dla Nieletnich ograniczył władzę rodzicielską, powierzając spadkodawczyni Pana na wychowanie, była Pana matką zastępczą, z którą do jej śmierci łączyła Pana więź emocjonalna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne