Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2013, sygn. ITPB1/415-1242c/12/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1242c/12/MR
Czy otrzymanie przez komandytariusza udziału w nieruchomości w związku z likwidacją spółki nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, pod warunkiem, że nieruchomość nie zostanie zbyta przed upływem 6 lat licząc od kolejnego miesiąca, w którym nastąpi likwidacja spółki, biorąc pod uwagę, że komandytariusz wniósł do spółki wkład pieniężny?
Czy jeśli wartość wkładu Sp. z o.o. do spółki byłaby większa niż wkładu komandytariuszy, a udziały komandytariuszy w dzielonym majątku byłyby większe od wartości wniesionych przez nich wkładów pieniężnych to czy różnica ta stanowi dla komandytariusza przychód podlegający opodatkowaniu w dacie likwidacji spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2012 r. (data wpływu 22 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania udziału w nieruchomości w związku z likwidacją spółki komandytowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych otrzymania udziału w nieruchomości w związku z likwidacją spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, osoba fizyczna zamierza założyć z innymi osobami fizycznymi (osobą fizyczną) oraz Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.") spółkę komandytową (dalej: spółka). Wskazane osoby fizyczne oraz Wnioskodawca są udziałowcami Sp. z o.o. Zgodnie z założeniami komplementariuszem w spółce będzie Sp. z o.o., a komandytariuszami osoby fizyczne. Sp. z o.o. wniesie do spółki aport w postaci nieruchomości, zaś komandytariusze wniosą wkłady pieniężne. Wartość wkładu komplementariusza może być wyższa niż wartość wkładów komandytariuszy. W przyszłości komplementariusz oraz komandytariusze spółki nie wykluczają, że spółka zostanie zlikwidowana. W związku z likwidacją może zostać przeprowadzony podział majątku spółki w następujący sposób:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty