Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.620.2024.2.AK
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z planowanym zawarciem ugody z bankiem i umorzeniem kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe w części przeznaczonego na refinansowanie poniesionych kosztów a w części przeznaczonego na nabycie lokalu mieszkalnego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒nieprawidłowe w zakresie możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego w odniesieniu do przychodu powstałego w związku z umorzeniem wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego w części przeznaczonego na refinansowanie poniesionych kosztów;
‒prawidłowe w zakresie dotyczącym możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego w odniesieniu do przychodu powstałego w związku z umorzeniem wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego w części przeznaczonego na nabycie lokalu mieszkalnego w A.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 września 2024 r. (wpływ 24 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.). Dnia 14 lutego 2007 roku nabyła Pani lokal mieszkalny w A z przeznaczeniem na potrzebny własne. Kredyt jako jedyny kredytobiorca zaciągnęła Pani na lokal mieszkalny w A dnia 14 lutego 2007 r. Został on zabezpieczony hipoteką na kredytowanej nieruchomości. Do kredytowanej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta KW nr (…) przez Sąd Rejonowy. Bank, z którym została zawarta umowa kredytowa jest podmiotem, którego działalność podlega nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, uprawnionym do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady funkcjonowania takich podmiotów. Celem zaciągnięcia kredytu, zgodnie z umową kredytową był zakup mieszkania położonego w A z przeznaczeniem na potrzeby własne i refinansowanie poniesionych kosztów. Całość środków uzyskanych w związku z kredytem została przeznaczona na lokal mieszkalny położony w A. Następnie wraz z mężem w dniu 27 lipca 2007 roku nabyła Pani lokal mieszkalny w B z przeznaczeniem na potrzebny własne. Do kredytowanej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta KW nr (…) przez Sąd Rejonowy. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty