Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.758.2023.2.KK
Skutki podatkowe zbycia udziału w spadku i zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w zakresie skutków podatkowych zbycia udział w spadku i nieprawidłowe w zakresie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w spadku i zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2023 r. (wpływ 22 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan X zmarł w 2011 r. Na moment śmierci Pana X jedynymi znanymi spadkobiercami po Panu X była Wnioskodawczyni, Osoba A, Osoba B oraz Osoba C. 12 listopada 2012 r. zostało wydane przez Sąd Rejonowy w (…) postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, gdzie Sąd stwierdził nabycie spadku po Panu X w ten sposób, że:
a)Wnioskodawczyni nabyła udział w spadku w wysokości 1/3,
b)Osoba A (rodzic Wnioskodawczyni i żona Pana X) nabyła udział w spadku w wysokości 1/3,
c)Osoba B (dziecko brata Wnioskodawczyni) nabyła udział w spadku w wysokości 1/6,
d)Osoba C (dziecko brata Wnioskodawczyni) nabyła udział w spadku w wysokości 1/6.
Nabycie majątku po Panu X nastąpiło na podstawie przepisów regulujących dziedziczenie ustawowe (art. 931 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny), bowiem Pan X nie sporządził testamentu. Na moment śmierci Pana X łączna wartość majątku spadkowego wynosiła 100.
W ostatnim czasie Wnioskodawczyni powzięła informację, że prawdopodobnie istnieje jeszcze jedna osoba uprawniona do dziedziczenia majątku po Panu X, tj. Osoba D. Aktualnie trwa proces weryfikowania tej okoliczności. Jeśli powyższa okoliczność zostanie potwierdzona, to będzie to oznaczało, że Wnioskodawczynię i Osobę D łączy stosunek pokrewieństwa (Wnioskodawczyni i Osoba D będą rodzeństwem). Od momentu stwierdzenia nabycia spadku przez Wnioskodawczynię na mocy wskazanego powyżej postanowienia, do czasu powzięcia wiadomości o istnieniu Osoby D, odziedziczony po Panu X majątek uległ istotnym przeobrażeniom na skutek różnych zdarzeń gospodarczych, takich jak zbycie, czy utrata składników majątkowych. Z odziedziczonego majątku Wnioskodawczyni uzyskiwała także pożytki oraz czyniła na poszczególne składniki majątkowe stosowne nakłady. Wnioskodawczyni zaznacza, że w związku z ww. przeobrażeniami dopełniła Ona wszelkich obowiązków podatkowych w przypadku ich wystąpienia, w tym zapłaty należnych podatków oraz złożenia stosownych deklaracji lub informacji podatkowych. Aktualna łączna wartość odziedziczonego majątku wynosi 20, na co składają się m.in. nieruchomości i gotówka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty